1. Geek, belli bir alana takıntılı bir şekilde ilgili kişi olarak tanımlanabilir. Kelimenin kökeni garip anlamına gelmektedir. Genellikle insanlar nerd ile geeki birbirne karıştırma eğilimdedirler. Geek sadece masaüstü rol yapma oyunları, çizgi roman, bilgisayarlar oyunları vb. Şeylerle ilgilenmez. Bir insan sinema geeki de olabilir, vücut geliştirme geeki de. Burada geeki ilgili insandan ayıran temel kavram takıntılı bir tavır olarak adlandırabileceğimiz bilgi açlığıdır. Geek kişisi 50 sene önce çıkmış bir filmin kadrosunu eksiksiz bilip, o kadronun sonradan yaptığı bütn işleri tek tek sayabilir.

    Geek kültürü internet ve teknolojinin gelişmesiyle doğru orantılı olarak gelişti. Çünkü bu gelişmeler geek kişisine kaynak verdi. Artık kendini neredeyse doyurabilecek kadar bilgi bulabiliyordu. Ayrıca çoğu insan geek kültürüne politik bir anlam da kattı. Geekler bilgi toplumunun yarattığı yuppie ve hippi kültüründen sonra 3.karşıt kültür olarak görülüyor. Ama ilk iki kültür etkilerini artık karşıt kültür olarak değil de norm olarak gösteriyor. Geekler ise hala öğrenme sürecinde. Iki kültüre de bir yandan yakın bir yandan uzaklar. Teknolojiyi iyi kullanıyorlar. Farklı bir bakış açısına sahipler. Insanlık açısından en önemli özellikleri olarak gördüğüm kısım ise bilgiyi diğer insanlardan çok daha fazla tükettikleri için doğru bilgiyi seçebilme konusunda uzmandırlar. Bu sebeple kendi izleyecekleri, okuyacakları, oynayacakları eserleri çok ciddi bir eleştirel süreçten geçirerek sindirirler. Yani günümüz ağzıyla bilinçli kültür tüketicileridir. Popüler kültür üzerindeki en büyük etkileri de bundan dolayıdır. Çünkü geek kişisi görüşlerini kendine tutmaz genelinde. Youtuber olur, internet sitesi açar, bir şekilde büyük üretim zincirlerini etkiler.

    Fantastik ve bilimkurgu temelli bir geekseniz türkçe kaynaklar size yetersiz gelecektir. ingilizce tonla kaynak var herşey de olduğu gibi. yine de aşağıdaki kaynaklara bakıp, uzak diyarlara yolculuk yapmanız mümkün.
    frpnet
    geekyapar