• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.50)
genç w.'nin yeni acıları - ulrich plenzdorf
edgar, iki almanya'nın olduğu zamanlarda, doğu almanya'da yaşayan bir genç. en sevdiği iki kitap: daniel defoe'nun 'robinson crusoe'su ile salingen'in 'gönülçelen'i.

blucinin, blues müziğin ve kızların ergen gençler için uzak olduğu günlerde, edgar yolunu bulmaya çalışırken tesadüfen, goethe'nin ünlü eseri 'genç werther'in acıları'yla karşılaşır. kitabı okuduktan sonra ise, edgar wibeau kendini genç werther'in yerine koymaya, yaşadığı olayları onun bakış açısıyla algılamaya başlar.

genç w.'nin yeni acıları, bir başyapıtın yirminci yüzyılda dirilişi... ilhamını aldığı eser gibi, yazıldığı günden bu yana tartışılan, pek çok dile çevrilmiş bir modern klasik.

'çok sinirlenmiştim! kitaptaki adam, şu werther, sonunda intihar ediyor. sahip olmak istediği kadını elde edemediği için kafasında bir delik açmış. bu kadar salak olmasaydı, aslında chariotte'nin de ondan bir şeyler yapmasını beklediğini anlardı. bir kadınla odada yalnız olsam ve yarım saat içinde hiç kimsenin odaya gelmeyeceğini bilsem, her şeyi denerim.'
 1. alman postmodernist yazar ulrich plenzdorf'un metinlerasılığın sularında gezinen romanı. çıkış noktası goethe'nin genç werther'ini okuyan çağdaş insanın aklından geçenler aslında. roman başkahramanı, doğu almanya'da yaşayan edgar'la werther arasında farklıymış gibi görünen ortak noktalar roman ilerledikçe ilgi çekici bir boyuta varıyor.

  !---- spoiler ----!

  plendzorf, edgar'ı werther gibi intihar ettirmek istemişse de doğu almanya'da intihar yasaklandığından ötürü edgar kaza sonucu ölüyor.

  !---- spoiler ----!