1. genç sözlükçülere yardımcı olmak için oluşturulmuş başlık.

  hadi bakalım soru cevap.

  edit: sadece erkeklere mi yardımcı oluyorsun diye sormayın. erkek, kadın fark etmez elimden geldiğince yılların tecrübesiyle yardımcı oluyorum.
 2. İlişki konusunda ciddi ve iyi niyetli tavsiyelerde bulunmak oldukça güçtür. Genellikle sözlüklerdeki bu tip başlıklar kötü deneyimlerini kusan aptallarla ego mastürbasyonu yapan embesillerin cirit attığı başlıklar haline gelir kısa süre içerisinde. O yüzden ilk tavsiyem bu tip tavsiyeleri ciddiye almayın. Bir ilişkide genel yapısı itibariyle iki kişi söz konusudur. Bu iki kişinin karakterleri, yaşanmışlıkları, hayalleri, koşulları, zeka seviyeleri, dünya görüşleri, idealleri v.b. pek çok değişken söz konusudur. Yani sizinkine benzeyen bir ilişkinin hüsranla sonuçlanması sizin ilişkinizin de yürümeyeceği anlamına gelmez. O yüzden başkalarının hikayelerine kulak asmayın ve kendi ilişkinizi başkalarının ilişkileriyle kıyaslamayın.

  Aslında bunun matematiği basittir fakat zihninizi manipüle eden etkenlerden(etkileyici dış görünüş, fiziksel çekim, cazibe, materyalist beklentiler v.s.) dolayı bunu farketmek zorlaşır. İlişki yaşadığınız veya yaşamayı planladığınız kişiye baktığınızda "bununla ömür geçer" diyebiliyorsanız doğru kişiyle birliktesinizdir. Bu basit soru aslında bir çok karmaşık sorunun da cevabını içinde barındırır.

  Sevgililik, hayat arkadaşlığı/partnerliği benim oldukça kutsal gördüğüm bir ilişkidir. Bence ebeveyn - çocuk ilişkisinden daha kutsal ve özeldir. Memleketimizdeki geleneksel yapıya aykırı olsa da konuya objektif baktığımızda ortaya şu sonuç çıkıyor; ebeveynleriniz sizi seçemez, siz de ebeveynlerinizi seçemezsiniz fakat içgüdüsel olarak birbirinizi seversiniz ve bu ilişkideki risk çok düşüktür. Fakat sevgililik genel çerçevesindeki ilişkide tamamen size yabancı biri söz konusudur ve bu ilişki içerisinde pek çok risk barındırır. Bu kişi sizi üzebilir, size zarar verebilir, sizi terkedebilir v.s. v.s. Aynı şekilde tam tersi de karşı taraf için geçerlidir. Bu risklere rağmen karşınızdaki kişiyle birbirinize güvenerek bir ilişkiye başlarsınız. Buna ek olarak size tamamen yabancı olan bu kişi sizi ebeveynlik içgüdüleri gibi farkındalıktan yoksun bir iç yönlendirmeyle sevmez ve yine ebeveynlerinizin aksine seçme şansı söz konusudur. Bir çok alternatif içerisinden birbirinizi seçer ve bir araya gelirsiniz. Bence bu oldukça kutsal ve özel bir durumdur. Tabi günümüzde her şey gibi ilişkiler de yozlaştı, dolayısıyla iki kişi sevgi ve uyum hariç pek çok farklı sebeple bir araya gelebiliyor fakat bu tip ilişkilerin kimseye mutluluk sağladığına şahit olmadım. Elbette materyalist seçimlerden dolayı kimseyi yargılayamayız keza hayat bazen çok acı verici olabiliyor.

  Bütün olasılıklar ve değişkenler arasından birbirinizi bulduğunuz ve birlikte olmaya karar verdiniz diyelim. Bu noktadan sonrası için sadece tek bir isabetli tavsiye verilebilir; dürüstlük... Birlikte olduğunuz kişi size göz göre göre yalan söyleyebiliyorsa ondan uzaklaşmak kendinize yapabileceğiniz en büyük iyiliktir. Kastettiğim şeyler küçük beyaz yalanlar değil elbette. Fakat karşınızdaki kişi genel olarak yalana meyilli birisiyse ve soğuk kanlılıkla yalan söyleyebiliyorsa ondan uzak durmak kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik olur. Size soğuk kanlılıkla yalan söyleyebilen kişi ilişki sürecinde size pek çok acı deneyim yaşatma potansiyeli taşıyordur. Bir çok şey düzelebilir, bir çok eksiklik giderilebilir ama kronik bir yalancı asla düzelmez. Acele etmeyin, ömür o kadar da çabuk geçmiyor. Biraz mutlu olayım derken yıllar süren acıların ve kapanması güç yaraların pençesinde bulmayın kendinizi...

  edit ekleme: zihninizde sevdiğiniz kişiyi hastalıklı bir şekilde masumlaşmayın. "Aşık insan sevdiği hakkında kötü düşünemez" adı altında kız arkadaşınızı meryem anaya çevirmeyin. Seks bizim tabiatımızın bir gereğidir. Ayrıca seksi "kötü düşünmek" olarak değerlendirmek cinselliğe bakış açınızın oldukça hastalıklı olduğunun da bir göstergesidir. Seks yapmak kötü bir eylem değildir, seks yapmak size ve partnerinize haz verir. Seks yapmak birlikte olduğunuz kişiyi mutlu etme araçlarından birisidir. Bu tip hastalıklı düşünceler özellikle erkekler için genellikle cinsel sadakatsizliğe sebep olur. Sevgilisini/Karısını adeta bir meryem ana olarak gören erkek onunla sadece çocuk yapmak için seks yapar. Şehvetli tutkuları için arayışını dışarıdan karşılamaya çalışır. Duvara karşı filmindeki şu sahne bu durumu güzel bir şekilde özetlemektedir. seks aynı zamanda uzun süreli ilişkilerin ayakta kalmasını sağlayan en temel unsurlardan birisidir. İki farklı insanın beraber bir hayatı paylaşması muhakkak bazı sorunları, sürtüşmeleri ve tartışmaları da beraberinde getirecektir. Seks ise bunun panzehiridir. Orgazmın yarattığı haz, mutluluk ve yatıştırma etkisi küçük ve orta düzey sorunların aşılmasına zemin hazırlar.
 3. ayrilik veya evlenme karari verirken acele etmeyin.

  cok buyuk vaatlerde bulunmayin sonucta insansiniz olurda sozunuzu tutamazsaniz buyuk hayalkirikligi yasarsiniz ve yasatirsiniz.

  iliskinizin basinda ne istediginizi karsi tarafa durustce beyan edin ve onun beklentisinide sorun. biraz zaman gectikten sonra cok sevsenizde anlasamamaya basliyorsunuz ve sorun buyuyor. tecrubeyle sabittir hepsi aklima geldikce eklerim yine
 4. kimsenin dibinde pervane olmayın. yoksa o pervane bir gün size tepebilir.
 5. şimdi size bir kızın sizden hoşlanıp hoşlanmadığını öğrenmenin en basit ve kesin yolunu anlatıyorum. artık acaba hoşlanıyor da naz mı yapıyor diye düşünmenize, kafanızı parçalamanıza gerek kalmayacak.

  kızla mesajlaşıyorsunuz ve kızı dışarı çağırıyorsunuz. bu çağırma olayı arkadaşlarla vs olmayacak. teke tek, sen ve o olacaksınız. evet, bunu yaptın. kız kabul etmedi diyelim ve bir bahane sundu. sen de "haa bahanesi var, belki de gerçekten işi vardır" dedin ve kıza yürümeye devam ettin. sonra kızı başka bir zaman(en az bir hafta sonra) bir kere daha dışarıya davet ediyorsun. kız yine aynı şekilde bahane sunarsa ve telafi edecek bir şey söylemezse- örneğin: "yarın olmaz ama çarşamba olur"- kız sizden gelen ilgiyi kullanıyor ama sizinle alakası bile yok demektir. eğer trafik kazası geçirip de eli ayağı tutmaz hale gelirse ya da yüz felci geçirirse sizinle çıkmaya razı olur. başka türlü sizinle işi olmaz. derhal o kıza yazmayı kesin!

  ha bu kızı tavlamanın bir yolu yok mu? tabi ki var. ama o da başka bir entrynin konusu olsun.
 6. kızla mesajlaşıyorsanız bu kızla mesajlaşıyorsunuz demektir. sizden hoşlanıp hoşlanmadığını göstermez.

  kızla buluşmak istiyorsunuz ve teklif ediyorsunuz kabul etmiyor. bu bir bahanesi olduğunu göstermez. buluşmak istemediğini gösterir. buluşmak istiyorsa o sizi bulur. bir hafta sonra tekrar teklif edip kadının gözünde küçülmeyin.

  diyelim ki siz kadını istemiyorsunuz. o zaman yola çıkıp durun. yolda durmak yola çıkmak değildir. yolda durmaktır.
 7. varsa eğer birkaç kaşık alayım.
  ben de alayım.
  lütfen.
 8. düzgün bir erkek ilk adımı atmaz. düzgün bir bayan da atmaz. ilişki teklifi edenle olmaz. etmeyenle zaten olmaz. İlişkisi olan şerefsizdir.
 9. genç erkekler, kızların peşinden zombi gibi koşmayı kesin. illa koşacaksanız sizden yavaş kaçan bi kızın peşinden koşun. en azından zafer yakındır.
  genç kadınlar, kendinize güvenin ve ne istediğinizi belli edin. ne istediğinizi önce kendiniz bi oturup düşünün ama.
 10. etrafınıza değil, kendinize ve yolunuza bakın. en güzel ilişki kendinizle kurduğunuz ilişkidir. bunu bir barış antlaşmasıyla sonuçlandırırsanız, kendinizin de kazananı olursunuz.