1. özellikle bu sabah çok sık rastladığım afişler altında had olarak kısaltma yapılmış bir kurum tarafından organize edilmiş gibi gösterilmiş.
  doğrusu ak gençlik yeni anayasa istiyor olmalı bana kimse sormadı yeni anayasa istermisin diye.
  bu kadar rahat bir şekilde illegal afiş sprey boya çalışması ancak ak gençlik işidir.
  çözüm yeni anayasa değil zaten istenilende anayasa değil.
 2. algı oluşturmanın bir başka örneği, başkaları adına fikir beyan ederek toplumun geri kalanına ve hatta mevzu bahis gruba varsa fikirlerini sorgulatmak yoksa böyle düşünüyorum herhalde hissi vererek birtakım saikleri toplumun bilinçaltına yerleştirme.

  bırakalım gençlerin anayasa üstüne düşündüğünü, gençler herhangi bir şey üzerine düşünmüyorlar. akademik veya edebi anlamda kitap okumanın, çalışma yapmaya çalışmanın oldukça az olduğu şu dönemde türk toplumunun cehaleti üzerinden birtakım menfaatler kotarılmaya çalışılıyor.

  anayasa mefhumu bu toprakların çok eski bir konusu değil. kaldı ki 200 yıllık bu süreç dahi toplumu geçtim siyasetçilerin, hukukçuların anayasayı içselleştirmelerine yetmemiştir. kendi kanunlarını yapamamış, yapamayan bir hukuktan türk toplumu gibi 21. yüzyılın yüz karası bir topluma anayasa yapması bekleniyor. kaldı ki bu fikir de politik saiklerle ortaya atılıyor.

  anayasa, herkesin üstüne yorum belirtebileceği bir alan olarak görülüyor. oysa bu konu salt siyasi bir mesele değildir. hukuki yanı, sosyolojik yanı, tarihi yanı gözardı ediliyor. velhasıl bu reklamı/açıklamayı talihsiz ve yersiz buluyorum. ama sanırım unutkan ve bencil bu toplumun hakettiği de bu.
 3. içinde bulunduğum gençlerdir, fakat içine yazılacak metinlerim onların istediğinden biraz farklılık gösterebilir.

  diyanet bütçesini kısmak,
  eğitim bütçesini köklemek,
  seçilme hakkı için 95 kpss istemek,
  sağlık hizmetlerini ücretsiz yapmak,
  ithalatın sınırlandırılması,
  ceza kanunun düzenlenmesi ve iyi hal saçmalığı,
  herkes için siyasi kariyerin 4 yıl ile sınırlandırılması,

  diye uzayıp gidecek metinler bütünü.

  youserların mesajları üzerine;
  yukarıdaki maddeler için anayasal zemine ihtiyaç vardır. anayasal zemini hazırlamadan bu maddeleri kanunlaştırmak pek mümkün görünmüyor.
 4. isviçre medeni kanununa göre evlenen, italyan ceza yasasına göre cezalandırılan, alman ceza mahkemeleri usulü yasasınca yargılanan, fransız idare hukukuna göre idare edilen, ve islam hukukuna göre gömülen bir topluma ne kadar anayasa yapsak azdır. fakat bu anayasayı rant için mi yoksa ilke ve değerler için mi yapacağız? bu anayasa totaliter bir rejimi güçlendirip bizi savaşa mı götürecek yoksa demokrasi, insan hakları, basın ve ifade özgürlüğünü olan bir ülke mi olacağız? bu soruların içini doldurmak önemli. genelgeçer bir üslupla "gençlik anayasa istiyor" demek kolay. anneanneme sorsam o da ister yeni anayasa.
 5. kimse dürüst değil bu ülkede. gençlik anayasa falan istemiyor. gençlik çok istese iyi okullara gitmek, torpille işe girmek, filmlerde gördüğü ev partilerine gitmek ister. gençlik liderlerinin istediğini istiyor başka da bir şey istemiyor. birisi gençlerin kadınların çocukların isteklerini dile getirmeye başladığı zaman bir gülümseme oluşuyor yüzümde.
 6. şu anda kim tarafsız bir anayasa yapılabileceğine inanır. yargı, kuvvetler ayrılığı ayaklar altında. önce bunu düzeltin, sonra anayasa yaparsınız.
 7. anayasayı ve anayasa mahkemesini işine gelmeyince tanımadığını beyan eden bir cb olduğu ulkeye anayasa yapsan ne olur?
  birde herkesin dilinde sakız; "yeni anayasa yapılmalı, darbe anayasası değişmeli..." bunu diyen adama sorsan "sen mevcut anayasanın hangi yasasını beğenmiyorsun, nasıl bir değişiklik istiyorsun?" akp li ise başkanlık vs saçmalar, akp li değilse verecek cevap bile bulamaz. böylede bilinçsiz bir toplumuz işte. uğur mumcu nun dediği gibi" bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmuş" insanlar.
 8. akgençlik in arzusu. bu günlerde duvarlara yazılıyor bu yazı, yeni anayasa isteyen bu gençler kim, neden yeni anayasa istiyor, amaç ne, yoksa herkesin bildiği gibi ulkemizi islam cumhuriyetine çevirmek için mi bu yeni anayasa isteği dillendiriliyor.
  bu yazıyı duvarlara yazanların hiç ama hiç biri politikadan anlamıyor, amaçları sadece reislerinin halife olma arzusunu yerine getirmek. yazık gerçekten bu ülkeye.
 9. "aym'nin kararına saygı duymuyorum." diyen cumhurbaşkanlığındaki işgalci ve "anayasayı tanımıyorum!" diyen içişleri bakanlığı işgalcisi ve kadrosu tarafından hazırlanacak yeni anayasaya saygı duymuyorum, tanımıyorum.