1. "argumentum ad populum" "genel kanı safsatası"

  bir fikrin doğru ya da yanlış olduğunu öne sürerken genel kanıyı ispat olarak ortama yuvarlamak.

  ör: herkes bilir ki bütün belediye başkanları ihaleleri tanıdıklarına verir, ahmet de belediye başkanı, demek ki o da tanıdıklarına ihale veriyor.

  (bkz: ad hominem)
  abi
 2. (bkz: malumat)
  (bkz: mahmudat)

  bu konuda iki kitap önermek isterim. terim tanımları için Osmanlı geleneğinde belagati ve Ahmet hamdi'yi etraflıca ele alan, osmanlıca örneğini de birebir yansıtan ilk kitap : Belagat-ı osmaniyye

  İbn Sina Felsefesinde retorik, isimli ikinci kitapta, m.Ö 5. yy'da Sofistler ile başlayan retorik geleneği, platon'un ömrünün ikinci yarısında çokça karşı çıktığı ve safsata olarak nitelendirdiği, sofistler ile bir dönem doktrin haline gelen bu 'paralı felsefi eğitim' sistemlerini, aristo ile gürleyen meşşai felsefe öğretisini (Farabi, İbn Sina ve İbn Rüşd de bu tariktendir.) inceleyebilirsiniz. genel kanı aldatmacası'na 11. yüzyılın başlarında esaslıca değinmiş olan ve "havâss"tan ziyade "avam" için icra edilen retoriğin en güçlü silahı mahmudat'a (övülen) yer veren bu kitaplarda antik yunan savlarının dünyada dinlerden felsefelere, edebiyattan ve sanattan toplum ahlakları ve hukuka, birey ilişkilerinden fizik, matematik, geometri ve tıpa ne denli güçlü tesir etmiş oldukları bir kere daha doğrulanıyor.