• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
Yazar Henri fayol
genel ve endüstriyel yönetim - henri fayol
fransız maden mühendisi henri fayol, gerek endüstriyel işletmelerde, gerekse kamu yönetiminde, belli bir yöntem dahilinde `yönetim ilkelerini` geliştiren bir yönetim öncüsüdür.

19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarında bizzat mühendis ve idareci olarak çalıştığı büyük madencilik işletmelerindeki deneyimlerini sistematik bir şekilde kaleme alan fayol`un bu eseri, kendinden sonraki çalışmalara öncülük etmesi ve iddialarının hâlen güncelliğini muhafaza etmesi sebebiyle, bir yönetim klasiği kabul edilmektedir.

yöneticiliğin insanlara öğretilebilir, her alanda geçerli evrensel bir `bilim` olduğunu, okullarda bu işin eğitiminin verilmesi gerektiğini de ilk defa vurgulayan fayol, eserleriyle, işletme bilimi ve kamu yönetimiyle ilgilenenler kadar, günlük hayatta idarecilik pratiğiyle uğraşanların da ilgisini çekecektir.
(kaynak idefix)
 1. klasik yönetim yaklaşımının önemli temsilcilerinden biri olan henri fayol'un kendi tecrübelerinden edindiği tespitlerle yönetim alanına ilişkin genel ilkeleri belirlemeye çalıştığı çalışması. fayol'un kitapta yer alan fikirlerinden oluşan akıma bazı iktisatçılar "fayolizm" adını vermiştir.

  fayol, bir örgüt yapılanmasının nasıl olmasından çok yönetme işlevinin nasıl olması gerektiği, yönetimin sorumlulukları ve gözetmesi gereken genel ilkelerin neler olduğu konusuna kafa yormuş, en çok uygulanması gereken 14 ilkeyi belirlemiştir.

  fayol bu çalışmasında; ilke, unsur ve kuralları belirlerken değişime açık tutumu ve yönetme işlevine yoğunlaşmasıyla taylor'dan ayrılmaktadır.
  ozee