• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
Yazar ayşe kulin
geniş zamanlar - ayşe kulin
tanrının sonunda bana acıdığını ve yardım etmeye karar verdiğini düşünmem için sebeplerim var. kocam elini bile sürmüyor bana. yanıma yaklaşmıyor, yüzüme bakmıyor. ayrı odalarda yatıyor, karşı karşıya gelmemeye gayret ediyoruz. o sabahın erken saatlerinde, mutfak masasına hazırladığım kahvaltısını tıkınıp çıkıp gittikten sonra, büründüğüm kara çarşafı fırlatıp atıyorum evin bir köşesine. yatağıma dönüyorum, her bir anını, ellerimi incecik bir ipek üzerinde dolaştırır gibi özenle okşayarak, severek, hasretle titreyerek düşündüğüm on yılıma geri gitmek için. gözlerimi yumup, yeniden yaşamaya başlıyorum. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. (bkz: başlık boş kalmış)

  açıkçası kitabım bittikten sonra öyle gün içinde okuyayım diye aldım elime kitabı, bir beklentim yoktu. ama o kadar güzel öyküler okudum ki...

  *ilk 3 hikaye birbiriyle bağlantılı, aynı olay örgüsü içindeki karakterlerin farklı hayatlarını anltıyor. hepsi türkiye gerçekleri.. birçok filmde dizide de görebileceğimiz şey, konu ilginizi çekmeyebilir ancak konunun işlenme tarzı bence çok etkileyiciydi. zaman zaman ideolojileri veya yaşam tarzlarını, kişilerin seçimlerini iğneleyici cümleler, tabirler vardı. bir kısmını rahatsız edici ve gereksiz bir çıkış şeklinde gördüm yalan söyleyemeyeceğim. *

  * mastektomi* öyküsü benim için oldukça vurucuydu. gözlerimin dolmasına engel olamadım. meme kanseri teşhisi koyulmuş ve ameliyata girmeyi bekleyen bir kadının psikolojisi, kafasını kemiren düşünceler ve belirsizliklerini çok başarılı yansıtmış. acaba yazar da böyle bir şey mi yaşadı diye düşünmeden edemedim.

  *ve gözler hazır dolmuşken bundan sonra gelen öykü; çıkmaz sokakta yürümekağlatmayı başardı...

  erken doğuma giden bir kadın üzerinden sağlık sistemi, insanların kafasındaki sınıf ayrımı, doğacak çocuğun cinsiyeti üzerinden yapılan tartışmalar ve erkeklerin güç gösterileri gibi toplumun sırtında yük olan konuları tüm bu olayların-bakış açılarının üstünde hisseden ve yaşayan bir kadının dilinden anlatıyor... böyle anlatması belki de insanın "aman canım bana ne" demesine engel oluyor.