george gamow

Kimdir?

george gamow 1904'te çarlık rusya'sının odesa kentinde doğdu. leningrad üniversitesi'nde öğrenci iken evrenin genişlemekte olduğu tezinin savunucusu friedman ile çalıştı.

mezuniyetinden sonra, göttingen ve kopenhag'da, nükleer fizik ve yıldızların yapıları konularında ortaya koyduğu model ve kuramlarla çağdaş fiziğin önemli isimleri arasında yerini aldı.1934'te abd'ye göç etti.

teller ile beraber yaptığı çalışmalarla güneş enerjisinin termonükleer doğasını açıkladı. 1948'de genişleyen evren kuralını geliştirerek ulaştığı 'büyük patlama' (big -bang) modeli ile evrenin ve elementlerin oluşumuna ışık tuttu. gamow genetik konusunda da yaptığı öncü katkılarla yirminci yüzyılda her alanda bilimin ilerlemesini hızlandıran çok yönlü bilim adamlarından birisidir.

gamow,1956'dan 1968'de ölümüne kadar colorado üniversitesi'nde sürdürdüğü profesörlüğü sırasında, relativite, nükleer fizik, kuantum kuramı, kozmoloji gibi zor konuları genç kuşaklara anlatmak amacı ile 'bay tompkins harikalar ülkesinde' kitabı ile başlayan bir dizi öykü yayınladı. bu alandaki diğer eserleri 'bir, iki, üç sonsuz', 'bilimin gerçekleri ve analizi', 'evrenin yaratılışı', 'dünya isimli gezegen' ve 'güneş isimli yıldız' dır. bilimi tanıtma ve yayma çabalarındaki başarılarından dolayı unesco tarafından ödüllendirilmiştir.
  1. nükleer fizikten genetiğe kadar çok sayıda alanda çalışması ve kitabı olan, ancak nedense pek bilinmeyen bir bilim insanıdır.