1. ölümden sonra bulunması umut edilen şey. vah vah.
  abi
 2. şimdiye kadar her insanın algısında farklı yorumlandığını gördüğüm, uzun zamandır üstünde düşündüğüm, aradığım bu durumun da ölene kadar gideceğini hatta belki de ölümden sonra keşfedileceğini düşündüğüm,.. düşündüğüm vs. vs. işte. hatta bazen kendi kendime şunu söylerim " varsayımlarımız göremediklerimizi gölgeler"...
 3. gerçeklik nedir? şuan yaşadığımız dünya gerçek midir? gerçekliğe nasıl ulaşabiliriz? şuan bir simülasyonda olabilir miyiz?

  düşündürücü birkaç soru. descartes e göre beş duyu organımızla algıladığımız bütün bilgilere gerçeklik denir. dünya yı 5 duyu organımız ile algılayabiliyor muyuz? yoksa sadece yanılgıdan mı ibaret herşey?

  5 duyu organımızın hepsi yanıltılabilir. bir bardak suyun içindeki pipete bakarken gözlerimiz yanılabilir. bir ses duyduğumuzu sandığımız sırada kulaklarımız, kolumuz kaşındığında dokunma duyumuz yanılabilir. kısacası her duyumuz yanılabilir. peki neden tüm dünya bir aldatmaca olmasın?

  yine descartes in bir sözü olan "düşünüyorum öyleyse varım." sözü ne kadar doğru olabilir? oyunlardaki karakterlerde düşünüyor olamaz mı? benliğimizin olması fiziksel yaşamımızın da olduğu anlamına gelir mi?

  şahsen bunların hepsi birer similasyon olabilir. bir bilgisayar oyunun içerisinde veya bir yapayzekanın bir anlık düşünde olabiliriz. veya bir cam fanusun içinde bilgisayar ekranlarına bakıyorda olabiliriz.

  çok soru sorduk yorumu jacques derrida sözü ile bitirelim. "geɾçeklik, yanılsama olduğu unutulan yanılsamadıɾ."