1. Kütüphane başlığı altındaki yorumları okurken (bkz: #123456) yorumu okumamla birlikte böyle bir şeyin varlığından haberim oldu. İnsanlara faydası dokunan bu topluluğu ilk olarak lighthouse duyurmuş biraz da çorbanın tuzunda benim katkım olsun. Başlık altında altını çizerek bahsetmek isterim.

  Öncelikle bu topluluk, Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı adı altında çalışıyorlar. Tek amaçları görme engellilerin bilgi kaynaklarına erişimini sağlamak. Bu amaçla geçen sürede büyük bir e-kütüphane oluşturmayı başarmışlar. İçerik bakımından sıradan bir kütüphaneden farksızlar diyebilirim. Roman, hikaye, şiir türlerinin yanında eğitim materyalleri (kitap,makale,ders notu) de mevcut. Ayrıca atlamak istemediğim bir kaç şey daha var. Ders konferans kayıtları, radyo tiyatrosu, sesli betimlemeli filmler de sistemde bulunmakta :)

  İstanbul içerisinde iseniz Boğaziçi Kuzey Kampüsünde bulunan binada belirlenen gün ve saatlerde kayıt kabinlerine girip ses kaydı yaparak bu kütüphanenin içeriğini geliştirmede katkıda bulunabilirsiniz. İl dışında olanlar ise 5 dakikalık demo göndermelerinin ardından kabul edilme durumunda kendi ortamlarında ses kaydı atabilirler.

  Çok uzatmadan e-kütüphaneye erişim ve getem hakkında bilgi

  İletişim numaraları: +90 212 359 76 59 +90 212 359 75 38
 2. getem, yani görme engelliler teknoloji ve eğitim laboratuvarı görmeyenler için üretilen sesli ve e - metin kitapları internet ortamında üyelerine sunmayı amaçlar.

  getem'in gönüllü okuyuculara ihtiyacı var!

  ses tonunuzu ve diksiyonunuzu değerlendirerek, böyle bir yardımlaşma içinde yer almak isterseniz yapmanız gerekenler çok basit. getem'in sayfasında nasıl gönüllü okuyucu olacağınız, teknik olarak gerekenler, izlemeniz gereken basamaklar...hepsi mevcut

  takıldığınız yerde telefon ya da e - posta yolu ile rahatlıkla iletişim kurabilirsiniz. size her aşamada büyük bir sabır ve anlayışla yaklaşacak çok güzel bir ekipleri var.

  kolay bir iş olduğunu iddia edemem. sabır, zaman ve emek istiyor...

  kitap seslendireceksiniz de ne olacak? bir çift gözünüz onlarca, hatta belki yüzlerce çoğalacak. sayenizde dünyanın renklerinden mahrum kalmamış insanlar olacak...güzel şeyler olacak...garanti.

  (bkz: sesli kitap)
  mesut