1. kısa bir süre önce birlikte nice hayallerimizin olduğu kadının kaldığı ve yaptığı durum.

  zor bir şey, zorundalık da bundan gelse gerek. gitmek zorundaydı ve gitti. hayalleri için gitti bu kez, benimle birlikteyken başına kötü şeyler geldiği için gitti, birlikte olduğumuzda kötü şeyler olduğu ve daha da olacakları için gitti. ben bunları kaldırabilirken, göğüsleyebilirken kendi iyiliği için gitti. ben mi? benim hayatım hala kötü.
 2. giden insanı, bu noktaya getirdiğin için kendinden nefret etmeye başlarsın onu da özlersin terk edilmiş bile olsan bilirsin ki tüm suç sendedir. eşe dosta şakayla karışık "kendi kaybetti yea" dersin yayvan yayvan fakat, bilinen ciğerinin her zerresi bildirir sana ve ciğerini keşfe çıkanlara, büyük kaybettin. yıllarca sana tahammül eden, sayende yaşlanan kadın artık yok. onun gözlerindeki ışıltıyı yok ettiğin için hayatının geri kalanında asla tamamen mutlu olamayacaksın bu yaşaman gereken güçlü bir lanet.

  üzerinden yıllarca uykusuz gece geçirip sonunda belki yeniden, ihtimal vermiyorum ya, birini seveceksin hasbelkader o da seni sevecek önceleri "lan galiba mutluyum amk?" diye düşünsen de fark etmeye başlayacaksın ki değilsin. sen mutlu olmaktan çok uzaktasın.
  çünkü sen, bir daha asla sayfalar dolusu mektup yazıp almayacaksın.
  çünkü sen, bir daha asla yıl süren özlem yaşamayacaksın.
  çünkü sen, bir daha asla her haftasonu 3 saatlik buluşmalar için 8 saatlik tren yolculuğu çekmeyeceksin.
  çünkü sen, bir daha asla birine, sevdiğin birine dokunmanın heyecanını ilk seferki gibi tadamayacaksın.

  fakat öğreneceksin araf ne imiş, onsuz nefes alınıyor da yaşanmıyor işte.
 3. çocukken. hep bir yerlerden gitmek zorunda kaldım.ailem sebebiyle. çok şey arkamda bıraktım. bir süre sonra alıştım sandım ama öyle değilmiş.büyüdükçe sindi üzerime o duygu. bir yerde kalmak garip geliyor sanki hep gidecekmişim gibi.
 4. gitmek. gitmek zorunda kalmak. giderken hüngür hüngür ağlama ve ayakların ileriye doğru giderken her zerrenin geride kalması, acı keskin ve amansız bir acı, sağır edici bir iç yanması ve zorundalık..

  sanki birisi eliyle kalbinizi tutmuş dalından elma koparır gibi sıkıca çekiyor o derece içiniz yanar.. o an geldiğinde gitmek zorunda kaldığınızda her şeye rağmen orada kalamamak insanin içine öyle bir işler ki artık geriye kalan hayatınız sadece o andan ibaret olur. her adımda her durakta her molada o an aklınıza gelir. hayaletiniz olur bırakmaz peşinizi. tut ki seneler geçmiş hayatını yoluna da koymuşsun ama sadece bir an küçücük bir an, bir koku, bir şarkı ya da bir kelime tutar sizi o ana götürür ve bütün kaset başa sarar. bir tek rüyalarınızda gitmediğinizi görür sevinirsiniz. hani o gerçek mi değil mi diye ayırt edemediğimiz rüyalar var ya hah işte onlar sadece size o anı güzel gösterir o da kısa sürer rüya olduğunu anlayınca kalkıp bir sigara yakarsınız. sonra yine başlar sızım sızım anılar önce yavaştan kafada başlar sonra tüm vücudu sarar..

  sonra aklında milyonlarca ihtimal ve bitmek bilmeyen 'acaba'lar arasında göz yaşların yastığa akarken katran karası gecede (belki) uykuya dalarsın çünkü bilirsin ki uyku, en güzel kaçıştır.