• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.33)
Yazar Ali Teoman
gizli kalmış bir istanbul masalı - ali teoman
ali teoman’ın ‘edebiyat olayı’: gizli kalmış bir istanbul masalı

gizli kalmış bir istanbul masalı ali teoman’ın ilk kitabı. üç kısımdan oluşan parodilerle dolu bu uzun öykü, 1991 yılında “nurten ay” imzasıyla haldun taner öykü ödülü’nü kazandıktan sonra, bir gazetede tefrika edilip kitaplaşmıştı. fakat daha ilk günden itibaren kitabın yazarı ile ilgili kafalarda oluşan soru işaretleri yıllarca gündemde kalmış, “nurten ay” imzasının arkasındaki gerçek yazar aranmıştı... edebiyat tarihimize geçen bu “edebi aldatmaca” nihayet yazarı tarafından 2007’de kitap-lık dergisinde açıklanınca kitabın üstündeki sır perdesi kalkmış, kapaktaki “nurten ay” imzası yerini “ali teoman”a bırakmıştı.

köhne mekânlar ve antikalar içinde 1980’li yılların yönelimlerini, güncel izleklerini bulacağınız “gizli kalmış bir istanbul masalı”, ali teoman’ın oyunlarla dolu kurmacasına giriş niteliğinde büyüleyici bir “masal” olmasının yanında, her yönüyle güçlü bir postmodern yapıt.
  1. öykücülüğün ve öykünün bileşkesi, nesnelerin zamana mal olmuş canlılıkları ve istanbul sokaklarında hapsolmuş hatıraların sirenleri.

    ali teoman yazdıklarıyla sisin ardındakini en parlak haliyle görünür kılıyor.