• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.04)
gladiator - ridley scott
roma imparatorluğu'na en parlak dönemi yaşatan general maximus, girdiği bir meydan savaşından daha zaferle çıkar, artık tek hayali bir an önce evine dönerek karısı ve ailesine kavuşmaktır. fakat, zamanın roma imparatoru marcus aurelius ,maximus'a önemli bir görev verir ve iktidara sahip çıkmasını ister. bunun üzerine imparatorun oğlu olan commodus, iktidarın elinden alınacağını anlayınca general ve ailesini öldürme emri verir. maximus ölümden zor kurtulur ve gladyatörler arenasına sürgün edilir. yıllar sonra roma'ya geri dönen güçlü gladyatör maximus'un tek amacı commodus'u öldürerek karısı ve oğlunun katledilmesinin intikamını almaktır.
 1. 2001 oscarlarında en iyi film, en iyi erkek oyuncu, en iyi kostüm,en iyi ses ve en iyi görsel efekt ödüllerinin sahibi olmuştur.

  ana karakter maximus decimus meridius'u russell crowe canlandırmaktadır.
 2. roma epiği yapayım derken full brezilya melodramına dönüştürülmüş bir filmdir maalesef. 2000 sonrası blockbusterlara hakim olan kumlu, kontrastı yüksek görüntüler gözardı edilse dahi çizgi roman kötü adamı commodus vs romayı/cumhuriyeti kurtarmak isteyen onurlu adam ikiliğinde tüm kurgusal derinlik çöpe atılmıştır. feylozof imparator marcus aurelius, altın beşlinin sonuncusu, oğlu commodus tarafından boğulur (gerçekte hastalıktan ölmüştür), romaya cumhuriyeti geri getirmekle görevlendirdiği maximus idamdan kaçar ve kaderin cilvesiyle afrika'da gladyatör olur. commodus'un düzenlediği oyunlar sebebiyle ilk kez roma'ya gider: görevi ailesinin öcünü almak, ve kutsal şehri tiranlıktan kurtarmaktır! hikayenin geri kalanı ise tekken arcade mode açılarak öğrenilebilecek kalitededir, maximus efendi commodus'a ulaşana dek arenada karşısına çıkanı öldürür çıkanı öldürür. büyük finalde "duygulanın lan!" müziğiyle karakterlerimiz ölür. buna ek olarak filmde pek çok tarihsel yanlışlık da bulunur.

  yiğidi öldür hakkını yeme dememiz gerekenler:
  +film rocky gibi gazdır, ben m. d. meridius, xyz komutanı, koca, baba öcümü alacağım vs konuşmasında "yürü be maksime!" dedirtir
  +russel crowe, derek jacobi (yıllar önce i, claudius'ta da cumhuriyetçiyi oynamıştı, orada imparatorken burada senatördür), ve çekim bitmeden vefat eden oliver reed ve joaquin phoenix' de filmin artıları.
  +roma epiklerine hayat üfürmüş, belki de başarısı rome dizisine sahip olmamıza sebep olmuştur.

  sonuç olarak gladiator ne spartacus ne de ben hur, hatta tarihi film olarak ridley scott'ın ilk filmi the duellists'den daha başarısızdır bana göre.

  (bkz: the duellists)
  zei
 3. joaquin: slave ,you will remove your helmet and tell your name
  russell: my name is maximus decimus meridius, commander of the armies of the north, general of the felix legions and loyal servant to the true emperor, marcus aurelius. father to a murdered son, husband to a murdered wife. and i will have my vengeance, in this life or the next.
  tüylerin şaha kalktığı sahnedir.
 4. daha çocukken vcd denen aletle, orjinal cd sine sahip olduğum tek filmi defalarca izledim. gladiator. efsanevi bir filmdir benim için.