1. glikoz şurubu, mısır nişastasından üretilen bir şeker türüdür. normal şekerden daha tatlıdır aynı zamanda da ucuz olduğu için bir çok gıda firması tarafından tercih edilmektedir. buradan zararları ile ilgili bir yazıya ulaşılabilir.
    yediğiniz içtiğiniz bir çok şeyde var bu meret. hatta forma girmek için yediğiniz nesfit 'in içinde bile var. eğer kendinize zarar vermek istemiyorsanız, tükettiğiniz ürünlerde olup olmadığını paketin arkasından kontrol edin, sağlık günler.
  2. bu hızla tüketilirse ileride kanser, özellikle pankreas kanseri patlamasına yol açacak nane.
  3. bize önce düzensiz kan şekerini ardından kaçınılması zor bir şekilde diyabeti getirebilecek gıda ürünüdür.

    hazır gıdaların hemen hepsinde var malesef ki kullanılması konusunda bir kısıtlama da yok. şeker zararlı diyoruz ama bu şekerden daha zararlı.
  4. kilo vermek ve/veya daha sağlıklı hissetmek için hayattan çıkarılması gereken yapay şeker. paketli ürünler satın alırken içeriğe dikkat edilirse, mümkünse şeker ilavesiz (diabetik diye adlandırılıp tatlandırıcı içerenler değil, meyve suyuyla filan tatlandırılmış olan ve gerçek şeker içermeyenler),mümkün değilse sadece normal şeker içeren ürünler alınırsa tüketmekten kaçınılabilir. böylece tatlı krizleri nispeten fırsata dönüşür. "ama o ürünler daha pahalı :/" diyenler içinse bir başka fırsat işte :).(bkz: pollyanna)