• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
gojira - ishiro honda
nükleer silah testleri tokyo açıklarında dinazor benzeri dev bir yaratığın uyanmasına sebep olur. durdurulması çok zor olan bu dev yaratık tokyo halkı için çok büyük bir tehdit oluşturacaktır.
 1. Namıdiğer Godzilla. Orijinal ismi olan Gojira; goril anlamına gelen gorilla ve balina anlamına gelen kujira kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Bundan tam 60 yıl öncesinin imkanlarıyla müthiş yönetilmiş, kült filmler statüsünde yerini almış bir klasik.

  http://hizliresim.com/a3LOJ7

  Kullanılan dev maketler ve özel efektleriyle sinema salonlarında fırtına gibi esen bu efsane yaratığın Hollywood'un ilgisini çekmesi çok da gecikmiyor tabi. 1954'te Japonya'da vizyona giren “Godzilla(Gojira)” ile 1956'da ABD'de vizyona giren “Godzilla, King of the Monsters” temelde aynı film olmalarına rağmen birbirlerinden teknik anlamda farklıydı denilebilir. Hollywood kendi kurallarını koyup, orijinal Gojira'dan sadece 1 saat kullanmış ve o zamanların popüler aktörlerinden Raymond Burr'ı işin içine katarak, kendi ek çekimlerini de dahil ettikleri, 80dk'lık bir versiyon yayınlamıştı. Orijinal versiyonu 96dk olan Gojira'yı beyazperdede tam anlamıyla izleyememek, çoğu sinemaseveri haliyle çileden çıkarmış o zamanlar. Tabii bunun yanında Hollywood versiyonunun daha iyi olduğunu savunanlar da her zaman var olmuş.

  Maalesef her gişe canavarı film gibi Godzilla'nın da sürüyle versiyonu vizyona girdi, suyu çıkarıldı. Telif hakkı her zaman Japon yapımevi Toho Co. Ltd'de kaldı ve firmaya çok iyi kazandırdı. Hala da kazandırmaya devam ediyor. Daha geçen yıl vizyona giren Godzilla da günümüz imkanlarıyla çok iyi görsel efektlere ve iyi bir kadroya sahipti fakat beklendiği gibi çok efsane bir dönüş yapmadı denilebilir. Dev börtü böcek yaratık filmleri pek ilgi çekmiyor artık. Hele bir de godzilla gibi zamanının efsanesi olan fakat 1500 versiyonu çekilen bir yaratık olunca geçen seneki başarısı yine de iyi denilebilir. (Bu noktada Güney Kore mucizesi "Gwoemul" filmi aklıma gelen iyi bir istisnadır)

  Not: filmin orijinal, kesintisiz ve restore edilmiş versiyonu 2014'de 60. yıl şerefine ABD festivallerine ve bazı sinema salonlarına gönderilmiş ve ilgiyle karşılanmıştı. İnternette az kaynaklı "remastered" torrentlere denk geldim fakat bu bahsettiğim kopyanın olup olmadığından emin değilim.

  Gojira: imdb
  Godzilla, King of the Monsters!: imdb