1. dış uzayda dolaşan taş ya da metal kütlelere verilen isim. ortalama çapı 60-80 cm arasında değişir. saatte 72000 km'yi aşan bir süratle atmesfere girer. dolayısıyla sürtünmeden dolayı açığa çıkan inanılmaz bir ısı nedeniyle büyük oranda buharlaşır ya da çok ufak parçalar haline gelir.

    aslında atmosfere girmeden önceki haline "meteoroid", atmosfere girdikten sonraki haline "meteor*" ve eğer tamamen toz ya da buhar haline gelmeyerek yer kabuğuna iniş yapacak kadar şanslıysa "meteorite" olarak isimlendirilmektedir. türkçe'de bu kadar detaya inilmeden, direkt gök taşı denilip geçilmiş. sebebini tahmin edebilmişsinizdir sanırım.
    baran
  2. gök taşları atmosfere saniyede 11-72 km arası bir hız ile girer. evrenin farklı köşelerinden ivmelenerek gezintiye çıkan bu uzay zaman yolcularının bazıları evimizle kesişerek çekim gücünün de etkisi ile yeryüzü ile buluşmayı dener.

    yeryüzüne inmeyi başaran küçük bir grup gök taşının aksine büyük bir çoğunluğu atmosferin gazabına uğrayarak form değiştirir.

    gök taşları bilimsel açıdan çok önemli ve değerlidir. eğer bir gün 15-20 cm3 lük bir göktaşı elinize geçerse evi arabayı beleşe getirme şansınız olabilir.