• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
gölgede ve güneşte futbol - eduardo galeano
‘şampiyonanın bir başka sürprizi de türkiye'ydi. hiç kimse bu ülkenin önemli bir başarı elde edeceğine inanmıyordu. türkiye, dünya kupalarından elli yıldır uzaktı. brezilya'ya karşı oynadığı ilk maçta hakemin kararıyla göz göre göre haksızlığa uğradı; ama yoluna devam etti ve sonunda üçüncü oldu. enerjik ve kaliteli futboluyla kendisini küçük gören uzmanların ağzını açık bıraktı."
 1. gerçek bir futbol tutkunu olan uruguaylı ünlü yazar eduardo galeano, dünya kupalarına ilişkin gözlemlerini anlattığı gölgede ve güneşte futbol'a 1998 ve 2002 kupalarını da ekledi. yeni bölümleriyle birlikte yayınladığımız gölgede ve güneşte futbol, futbol coşkusuna yaşama sevincini de katan bir kitap. eduardo galeano, kendisini bir ‘iyi futbol dilencisi' olarak niteliyor ve futbolun destansı kahramanlarına, ağları sarsan gollere ticaret ve siyaset açısından değil, kültürel açıdan yaklaşıyor ve futbolun şiirini yazıyor.

  memleketimizdeki “entel futbol cephesi”nin en favori üçüncü kitabıdır.

  (ilk iki kitap: bu maçı alıcaz - can kozanoğlu, futbol asla sadece futbol değildir - simon kuper)
 2. genel olarak tatmin etmedi ama yine de beğendiğim bir kitap oldu. ben daha çok sosyolojik bir şey beklerken romantik gol ve futbolcu anlatımları ağırlıktaydı. futbolu sevmeme rağmen biraz sıktı. aşağıdaki alıntı ise futbolun öteki tarafından çok küçük bir örnek.

  !---- spoiler ----!

  mandela 2010 dünya kupası'nın kahramanıydı. ülkesinde demokrasiyi tesis eden kişi, fazlasıyla hak ettiği şekilde onurlandırıldı. onun kendini feda ederek ortaya koydukları, bir şekilde dünyanın her yerinde görülebiliyor. buna karşın güney afrika'da en yoksul kesim halen zenciler; salgın hastalıklar ve polis tarafından en çok hırpalananlar da onlar. gelenler üzerinde kötü bir etki bırakmamaları için 2010 dünya kupası öncesinde gizlenenler de zenci fahişeler, dilenciler ve sokak çocukları oldu.


  !---- spoiler ----!