• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
gölgeler ve suretler - derviş zaim
gölgeler ve suretler, 1963'te kıbrıs'ta türklerle rumlar arasında başlayan olaylar sırasında bir karagöz kuklacısı olan babasından ayrı düşen genç bir kızın geçirdiği olgunlaşma sürecini anlatıyor.
yıkılıp yanan köylerden, daha güvenli olan şehire kaçış macerası esnasında yaşananlar, kıbrıs'ın hikâyesine ışık tutuyor. hikâyenin fonunu ise kıbrıs'ın karpaz bölgesi ve büyükkonuk köyü'nün
doğası, tepeleri ve deniz oluşturuyor.
hiç istemediği halde kendini ve ailesini şiddet dolu bir ortamda bulan bir adam suça bulaşmamak için neleri göze alabilir? acaba şiddetin egemen olduğu bir dünyada, masumiyeti korumanın ve
 1. gölgeler ve suretler, yönetmenliğini ve senaristliğini derviş zaim'in üstlendiği 2010 yapımı bir film. üçlemenin son filmi. yönetmen bu kez gölge (karagöz - hacivat) oyunundan yararlanıyor.

  perdenin bir yanında ışık, bir yanında karanlık ve ortaya çıkan şey güzellik. her şey çok basit. ama ne ışık ne de karanlık varken, perdeyi ve hayalleri canlandıracak insanoğlu birbiriyle savaşıyorken gölge oyunu da yok, güzellik de, kahkahalar da, sinema da… kuklaların ve beraberinde gelen ışık-gölge, aydınlık-karanlık ikilemelerinin filmde hem reel olarak hem de metaforik olarak yerleri büyük.

  insan kalmanın yolları nelerdir? gerçek olaylardan esinlenen film, bu sorulara yanıt arıyor.
 2. gölgeler ve suretler.. derken ne demek istediğini anlıyorsunuz. bu kısmı ayrı tutuyorum. ama derviş zaim den beklentim bu kadar da az olmamalı. daha derinlik beklerdim,bu derinliği anlatırken daha doğallık beklerdim. beklerdim de beklerdim açıkçası..
  mavi