• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.14)
good bye lenin - wolfgang becker
doğu almanya yıkılmadan önce kalp krizi geçiren ve 8 ay komada kalan anne, dışarda olup bitenlerden habersizdir. doktor en ufak bir şokta annenin ölebileceğini söyler. bunun üzerine oğlu ona yapay bir dünya oluşturur. hatta bunun için arkadaşıyla birlikte çektiği haber bültenlerini annesine izletir. doğu almanya'nın yıkılması ile sosyalizme inanan insanların hayallerinin yıkılışına dikkat çeken film dünyadaki politik sistemleri de eleştirmektedir.
  1. yann tiersen eşliğinde lenin heykelinin yıkılışını seyredeceğinız film.
  2. sosyalizmin en ince ayrıntılarını görebildiğimiz muazzam film. kapitalizmin getirdiklerinin neleri kaybetmemize yol açabileceğini görmek hüzünlendiriciydi. film müziklerini de yann tiersen'in yapmış olması filmin ne derecede iyi olduğunu bize gösteriyor. kızının yıllar sonra gördüğü babasına sadece "afiyet olsun, burger king'i tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz" demesi filmin en can alıcı noktasıdır.
  3. hiç varolmamış gibi lanse edilen doğu almanya ve sosyalizmi anlatan nadide film. özellikle sosyalizmin tercihleri kısıtlamasının insanlar üzerindeki etkisi güzel anlatılmış
    bragi
  4. konusunu çok da net bilmeden annemle izlediğim iyi ki de öyle yaptığım öncelikle insan sevdiği biri hele annesi için neler yapmaz ki dünyayı bile baştan kurar filmidir. filmin başında kendince özgürlükler için yürüyen(bu arada bacağı kırılan gösterici film boyunca içimi kıydı)ve annesiyle ne kadar ters düştüğü bir bakışta belli olan gencin sadece 8 ay sonra eleştirdiği dünyaya annesi hatta belki kendisi için de dönmek istemesi çok güzeldi. annenin gerçeği bildiği halde ömrünün son günlerini bu masala inanarak yaşaması da. ve aslında film kapitalizmin parayı pul , bakkalı süpermarket, üniversite öğrencisini burger king kasiyeri yapışının o pul olmuş parayla süpermarket raflarına bakan hayali geniş olanağı dar insanların hikayesiydi.
  5. bu filmde uzaya cikan ilk alman, sigmund jahn'in, almanya'nin birlesmesi sonrasi taksi soforlugu yaptigi ima ediliyor gibi sanki, en azindan imdb'de insanlar oyle yorumlamis... ama bence oyle degil... filmdeki taksici alexander'a "ben senin zannettigin kisi degilim" diyor... sadece jahn'a benzeyen bi abimiz bence, alexander'in istegi ile oyuna ortak oluyor...