• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.06)
good bye lenin - wolfgang becker
doğu almanya yıkılmadan önce kalp krizi geçiren ve 8 ay komada kalan anne, dışarda olup bitenlerden habersizdir. doktor en ufak bir şokta annenin ölebileceğini söyler. bunun üzerine oğlu ona yapay bir dünya oluşturur. hatta bunun için arkadaşıyla birlikte çektiği haber bültenlerini annesine izletir. doğu almanya'nın yıkılması ile sosyalizme inanan insanların hayallerinin yıkılışına dikkat çeken film dünyadaki politik sistemleri de eleştirmektedir.
  1. yann tiersen eşliğinde lenin heykelinin yıkılışını seyredeceğinız film.
  2. sosyalizmin en ince ayrıntılarını görebildiğimiz muazzam film. kapitalizmin getirdiklerinin neleri kaybetmemize yol açabileceğini görmek hüzünlendiriciydi. film müziklerini de yann tiersen'in yapmış olması filmin ne derecede iyi olduğunu bize gösteriyor. kızının yıllar sonra gördüğü babasına sadece "afiyet olsun, burger king'i tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz" demesi filmin en can alıcı noktasıdır.
  3. hiç varolmamış gibi lanse edilen doğu almanya ve sosyalizmi anlatan nadide film. özellikle sosyalizmin tercihleri kısıtlamasının insanlar üzerindeki etkisi güzel anlatılmış
    bragi