• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
Yazar john berger
görme biçimleri - john berger
john berger ile yapılan bbc televizyon dizisinden yola çıkılarak hazırlanan kitap, yedi denemeden oluşmaktadır. denemelerin dördünde yazılara ve imgelere yer verilirken üçünde yalnızca imgelere yer verilmiştir. "görme konuşmadan önce gelmiştir. çocuk konuşmaya başlamadan önce bakıp tanımayı öğrenir." cümlesiyle açılan kitap görme üzerine düşünmekte ve bunu görsel sanatlarla ilişkilendirmektedir. türkçe basımının kapağında da bulunan gerçeküstücü ressam magritte'in "düşlerin anahtarı" adlı resminden yola çıkarak sözcükler ile nesneler arasındaki büyük fark üzerine kafa yoran eser ilerleyen bölümlerde imgeler ve onları görüşümüz üzerine konuşmaktadır. sinematografiyle uzaktan yakından ilgilenen herkesin başucu kitabı sayılabilecek kitap, görme üzerine kafa yoran herkesin ilgisini çekebilecek kudrettedir.
 1. görme biçimleri, yakın zamanda if istanbul 2016 kapsamında 'the seasons in quincy : four portraits of john berger' isimli belgeseliyle karşımıza çıkan john berger'in sanat ve özellikle de sinema için önemli fikirlerinin yer aldığı bir vahadır.
 2. kitap 'belirsiz' aralıklarla tekrar okunmak isteniyor.
  visual algı biçimi ve bunun kültür, fizyoloji, doğa ile olan iliskisine de ışık tutuyor
 3. bir iş görüşmemin olumlu gitmesine sebep olmuş kitaptır.
  malum ''okumayı sever misiniz'' sorusundan sonra gelen ''bu aralar ne okuyorsunuz?'' sorusuna okuduğum kitabın ismini unutmam suretiyle (ilber ortaylı - kitabın ismini hala hatırlamıyorum) soruyu geçiştirmek amaçlı fotoğraf ve sanat üzerine okurum ağırlıklı demiştim.
  sonra toparlamak için sevdiğim yazar ve kitap isimleri sayarken laf john berger ve görme biçimlerinden açıldı, ik yetkilisi hanımefendi john berger hayranı çıkmıştı. sohbet'e döndü iş görüşmesi daha sonra.

  not: işi kaptım ama gitmedim, neden hala bilmiyorum.