1. temel olarak hareketli veya hareketsiz görüntü kaydı sırasında oluşan titreşim etkilerini en aza indirmek için kullanılan tekniklerin bütünüdür.

  fotoğraf makineleri ve vidyo kamera üreticileri tarafından "shake reduction", "image stabilization", "image stabilizer" gibi çeşitli isimler verilmiştir.

  dslr açısından incelediğimizde;

  pentax fotoğraf makineleri bu özelliğin adını "sr (shake reduction)" deyip ürettiği fotoğraf makinelerinin gövdesine koymuştur. bu, akıllıca bir harekettir. çünkü görüntü sabitleme özelliği olan lens ile bu özellikten yoksun lens arasında %100'e yakın fiyat farkı vardır.

  canon "is - image stabilizer" demiş ve gövde yerine lenslere bu özelliği koymuş. böylece lensleriyle birlikte bir canon fotoğraf makinesi alan kullanıcı, kısa süre içinde elindeki lensleri çöpe atıp is özelliği olan lenslere para dökmek zorunda kalacaktır. bu da canon için daha çok kâr demek, piyasadaki hakimiyetini, satış adetlerini ve kullanıcı çokluğunu göz önüne aldığımızda ticari olarak akıllıca bir hareket diyebiliriz buna da.

  nikon ise aynı özelliğe " vr image stabilization" adını vermiştir ve canon ile benzer şekilde, benzer amaçla lenslerinde kullanmaktadır.

  cep telefonu üreticileri, kamera üreticileri bu teknolojiyi verimli bir şekilde kullanmaktadır.
 2. Donanıma bağlı kalmadan yazılımsal olarak da gerçekleştirilebilir. bilgisayarlı görü (computer vision) uygulamalarında gürültü gidermek ve daha kaliteli bir işleme yapabilmek için yazılımsal olarak görüntü sabitleme tekniği kullanılır. donanımsal ve yazılımsal görüntü sabitleme hangisi daha efektif olarak kullanılır, arasındaki performans farkını incelemek lazım.

  opencv kütüphanesi kullanılarak oluşturulmuş bir kaç örneği mevcut.

  link1

  video sabitleme algoritması