• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
gözümün nuru - melik saraçoğlu
melik, genç yaşında tam bir sinema tutkunudur. tüm hayatını film çekme idealine bağlamıştır ama göz retinasında yaşadığı ciddi bir rahatsızlık sonucu üst süte iki ameliyat geçirir. gözlerini tamamen kaybetme korkusuyla tam 40 gün boyunca gözleri bandajlı, yüzükoyun yatmak zorunda kalır. melik, bu sancılı süreçte korkularıyla yüzleşmeye başlar; dahası sinemayla kurduğu takıntılı aşkı da gözden geçirecektir. melik saraçoğlu'nun kendi yaşadıklarını ti’ye alan tarzı, yaşadığı karanlığa karşı verdiği savaştaki en güçlü silahı olacaktır.
 1. 20. adana altın koza film festivalinde en iyi film ve en iyi senaryo ödüllerini m.f. çoşkun'un yozgat blues adlı filmiyle paylaşmış; en iyi kurgu ödülünü ise tek başına kucaklamıştır.

  melik saraçoğlu - hakkı kurtuluş ortaklığıyla çekilmiştir, yani iki yönetmenli bir filmdir.

  film; melik saraçoğlu'nun kendi hikayesini konu almış, filmde yönetmen saraçoğlu dahil olaya tanıklık eden tüm aile bireyleri rol almıştır.

  filmin ele aldığı konu, (bir sinema tutkununun görme yetisini kaybetme ihtimali) esasında ciddi ve trajik ögeleri ağır basan bir konu olmasına rağmen, yönetmenler bu yaşananları melodram tarzında değil de mizahi bir yaklaşımla ve farklı bir kurguyla çekmeyi tercih etmişler. filmi farklı kılan temel nokta da bu olmuş zaten.

  filmin akışı içinde, ilk filmini çekmek isteyen yönetmen adaylarına karşı yapımcıların tutunduğu tavır da taşlanmış, yapımcılar ve sinema eleştrimenleri bu taşlamalardan nasibini almış. yönetmenler haklı bir eleştiri yapmış olduklarından olsa gerek, altın koza film festivalinde aynı zamanda "siyad en iyi film" ödülünü de aldılar.

  türkiye sinemasının az bilinen ve -bana göre- en orijinal ve değerli yapıtlarından biridir. izlenmesi tavsiye edilir.