• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
Yazar james joyce
gözünü kapat ve gör - james joyce
joyce'un finnegans wake de dahil tüm eserlerinden özenle derlenmiş olan gözünü kapat ve gör, sizleri bambaşka bir james joyce ile tanıştırırken, büyük yazarın daha iyi anlaşılmasında da önemli bir kılavuz olacaktır."bırakın ülkem benim için ölsün.""öğrenmek isteyen kişi alçakgönüllü olmalı. ama yaşam muhteşem bir öğretmendir.""bir hayalden uyanmak en az doğmak kadar acı verir.""ölüleri gömün. diyelim ki robinson crusoe gerçekti. bu durumda cuma onu gömdü. bakacak olursan her cuma bir perşembeyi gömer.""yaşayıp güldüler, sevip göçtüler."(tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. (bkz: başlık boş kalmış)

  zeplin yayınlarının aforizma serisi minicik kitaplardan.
  tekrarlıyorum. alıntının altında hangi eserden alındığı yazsa daha iyi olabilirdi.

  "son derece basit bir kelime, görenin hafızasında uyandırdığı bir sahne, o şahsa, eski günlerin hakikaten, hem de tüm keyifleriyle birlikte devam ettiği izlenimini verir."
 2. " senin olan, senden alınabilir. ama onu verdiğin zaman, vermiş olursun. hiçbir hırsız onu senden alamaz. bir şeyi verdiğin zaman, o artık sonsuza dek senindir, hep senin olacaktır. vermek budur. "

  kendimden kopardığımın ya da içimden dışarı çıkardığımın nasıl olup da sonsuza dek benim olabileceğinin merakıyla, duruma göre joyce' u haksız çıkarmak ya da teyit etmek için bir tür deneme süreci başlattım. bu iki yıl önceydi. ve o kadar haklı bir düşünce ki, bu defa da denemek için değil, doğruluğuna ikna olduğum için koparmaya ve çıkarmaya devam ediyorum. ve bunu yalnızca verilen şeylerin sonsuza dek kendimde kalmasını sağlamak için değil, nadir güzelliklerdeki paylaşımlarla, diğer insanlarla bağlantı kurmak için yaptığımı ve bundan hiçbir zaman pişmanlık duymadığımı fark ettiğim anı sanırım asla unutmayacağım.