1. özellikle eski roma döneminde ortaya çıkmış ve ölen kişiye duyulan vefa ve saygı niteliğinde olan ,
  gene ölen kişiye ağlayanların artık kaç kişi varsa , gözyaşlarıyla doldurduğu rivayet edilen şişeciklerdir.( cam veya topraktan olabiliyor bunlar ).ölüyü bu şişeler eşliğinde gömerlermiş.

  şişenin içindeki gerçek gözyaşı mı ? sembolik mi ? burası meçhul.

  günümüzde yapılan kazılarda, bulunan mezar, lahit v.s çoğunun içinden bu şişeler çıkmaktadır.

  gözyaşı şişeleri
 2. antakya'da cam evi mi cam müzesi mi bir şey vardı. orada görmüştüm bunlardan. camdan zarif, küçük şişeler...

  yukarıda da yazılan gibi, ölenlerin arkasından ağlayanların yani sıra kadınlar savaşa giden erkeklerinin arkasından döktükleri gözyaşlarını bu şişede toplarmis.


  ben de benim hatuna alayım dedim önce. hasretiime dayanamayıp ağladığında kullansın diye. sonra baktım arkamdan ağlayacak kimsem yok. ne sevgili ne akraba. oturup kendi halime ağladım.
 3. camdan, seramikten, kilden hatta metal türevi madeni malzemelerden yüzlerce çeşit varyasyonu bulunan türkiye'de irili ufaklı hemen hemen bütün müzelerde en az yirmişer-otuzar adet görebileceğiniz, antik dönemden roma imparatorluğunun sonuna kadar popülerlikte zirve yapmış işlevsiz materyallerdir. sadece göz yaşı şişelemek merakına hizmet etmek için çıkmış olduğunu düşünemiyorum. daha çok "yeni gelin evi" modası çılgınlığı gibi bir akımın ürünüdür.
  sadece gözyaşı şişelemek için kullanılıyor olsaydı o dönem insanlarının tamamının sabah akşam durmadan dinlenmeden, bıkmadan usanmadan f.gülen gibi ağladığı varsayımında bulunmamız gerekirdi. belki arada düşmanlar için "ona küçük sürprizler yapın" amacıyla baldıran zehri muhafaza aracı olarak kullanılıyordu.
  düşünüldüğünde fiyat performans bakımından 21. yüzyıl plastik kap kacak, kapı altı sıkıştırıcı, selfie çubuğu gibi gudik bir aksesuar ve edavata sahip olma manyaklığının sonucu olabilir.
 4. gözyaşı şişeleri roma ve iskender devleti gibi er ve geç roma dönemlerine yani batı kültürlerine aittir. değerine gelince fazla bi değeri yok. tabi bi kral tarafından filan kullanıldıysa o başka. mesela napolyonun bile iki tane gözyaşı şişesi vardı.yalnız bunların tek başına gömüldüğüne tanık olmadım.
  belit