• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.67)
great expectations - david lean
bin sekiz yüzlü yılların klasiği olarak anılan aynı isimli romandan uyarlanan film daha önceki uyarlamalara kıyaslan ziyadesi ile beğeni toplamış. pip son derece yumuşak kalpli ve iyi huylu biridir. aynı zamanda saf bir yanı da vardır. kız kardeşi ise aksi ve cadı gibidir. pip, kız kardeşi ve onun demircilik yapan kocası ile birlikte yaşamaktadır. bir gün kilisenin mezarlığında iki kaçak kürek mahkumu ile burun buruna gelir. mahkumlara evden yiyecek ve zincirlerinden kurtulabilmeleri için alet temin eder, ancak mahkumlar tekrar yakalanırlar. iki mahkumdan vicdanlı olanı evden kaybolan yiyeceği kendisinin çaldığını söyleyerek suçu üstlenir ve pip’i suçlanmaktan kurtarır. artık pip ile aralarında bir bağ kurulmuştur. böyle bir davranış onları sevginin anlam kazandığı bir noktaya taşıyacaktır.(beyazperde.com)
 1. charles dickens romanından uyarlama, 2 oscarlı 1946 yapımı film.
  xama
 2. yetim olarak büyümüş pip’in bir gün bilmediği biri tarafından gelen yardımlarıyla beyefendi oluşunun hikayesii... gerçekten izlenmeye değer. filmin başında kurguya çok hakim olamasam da sonunda bütün ilişkiler ortaya çıkıyor. muazzam oyunculukların yanında hikaye ve mekanlar da göz alıcı. charles dickens tam anlamıyla dönemi yansıtıyor.
 3. !---- spoiler ----!

  yaşlı bayanın ölümü bana göre tam olarak kotarılamasa da sadece filmin başındaki mezarlık sahnesi bile filmi kurtaracak seviyededir. atmosfer yaratmak böyle olur.

  !---- spoiler ----!
  zei