1. başlangıç meridyeninin geçtiği yer. aslında başlangıç meridyeni herhangi bir yerden geçebilirdi lakin meridyenleri ingilizler bulduğu için kendi ülkelerinden geçtiğini söylediler.

    peki bu başlangıç meridyeninin hikayesi nedir? anlatayım:

    zamanında her şehrin saati farklı idi örneğin manchester ile londra nın saatleri farklı idi ve güneşin doğuşu batışına göre hesaplanıyordu. bunda ne var diceksiniz şimdi, zaten doğrusu bu değil mi? farklı ülkelerde iseniz doğru olan bu lakin aynı ülkedeyseniz bu tam bir kaosa yol açıyor. eskiden yani sanayi devriminin olmadığı günlerde bu pek sorun değildi lakin sanayi devrimi ile trenler ile bir şehirden bir şehire gitmek çok hızlı olmaya başlamıştı. mesela trenler sabah 07:00 da x şehrinden çıkıyorsa 1 saatte gittiği y şehrine 07:30 da varıyordu. trenlerin neredeyse hepsinde kalkış saatleri yazıyor ama gittiği şehirde saatin kaç olduğu tam olarak tahmin edilemediğinden varış saati yazmıyordu. peki bunun başlangıç meridyeni ile ne alakası var? şimdi oraya geldim. tren şirketleri toplanıp bu konuyu konuşmuşlar ve bir ülkenin tüm şehirlerin de aynı saat olmasını kararlaştırmışlar. ortak saat olarakta londranın güneyinde yer alan greenwich gözlemevini seçmişler. tabi tren şirketlerini diğer tüm şirketler takip etmiş. ve başlangıç meridyenide bu şekilde greenwich olmuş.

    birde bu greenwichin zaman dilimi olan gmtsi vardır. hepimiz görürüz gmt+2 falan nedir bu peki? kısaca bu yorumda anlatayım. açılımı greenwich mean time olan ve greewich saati anlamına gelir. tabi ki gmt atomik olarak hesaplanan ve çok daha hassas olan utc ile yavaş yavaş tarihin tozlu sayfaları arasına gömülmeye başlamıştır.