1. franz kafka'nın dönüşümkitabının baş karakteri. ailenin iki çocuğundan birisidir. stresli, yoğun hayatının ortasında; bir sabah uyandığında kendini dev bir böceğe dönüşmüş olarak bulur ve olaylar gelişir.
  kafka'nın yakın arkadaşına yazdığı ve çok yoğun olduğunu söylediği gerçek mektuplarından yola çıkarsak samsa ile biraz da kendisini tasvir ettiğini söylemekte haksız sayılmayız.
 2. !---- spoiler ----!

  bir sabah uyandığında kendini böceğe dönüşmüş olarak bulan karakter.

  !---- spoiler ----!
 3. kadıköy'deki bir bar -yamulmuyorsam trip- tuvaletini konu olduğu duvar yazısıyla şenlendirmiştir.

  "alem buysa böcek benim - gregor samsa"
 4. öldürmeye kıyamadığım için günlerce banyomda benimle beraber yaşayan hamam böceği. ben banyoya girdiğimde selamlamak için mi bilinmez, lavabonun tam altına gelirdi. hareketlerinde böcek iradesinin ötesinde bir şeyler bulduğum için ona bu ismi verdim, kafka affetsin.

  çok erken terk etti beni çok.
 5. bürokrasinin yükselişte olduğu dönemlerin en acı eleştirisidir.
  ucubeye dönüsen samsa'nın tek derdi kaç bacağı varsa işte işe giderken o kadar insanın ödeyeceği dolmuş parasıdır.
  yani bunun gibi bir şeydir..
 6. kitabi okudugum zamanlarda bocek hali ruyama girmis roman kahramani. hamam böcegi tarafindan kovalanmistim rüyamda, ulan zaten fobi sahibiyim, hamam böcegi gördügümde yanina yaklasamam, rüyamda altima sicirtmisti.
 7. en odun insanı bile kendi yerine koydurtup ona empati yaptırma yeteneğine sahip olan (bkz: dönüşüm - franz kafka) karakteri.
 8. bir gregor samsa bir quasimodo bana "insan" olmanın ne demek olduğunu anlatmış roman kahramanlarıdır. gregor en yakınları tarafından kafasına atılan elmanın acısıyla, quasimodo kendisine verilen bir yudum su için kendini feda ederken.

  kafka'nın dönüşüm adlı romanının kahramanı gregor samsa insanın içini eze eze "işte bu kadar çirkinleşebilirsin" demektedir okuyucusuna. insanların işine yararken ondan iyisi yok, insanlara muhtaçken yanında kimse yok.

  nasıl güzel anlatmış nabokov şu sözüyle: "gregor böcek şeklini almış bir insan, ailesi ise insan şekline bürünmüş böceklerdir."