• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
güç yüzüklerine dair - j.r.r. tolkien
j. r. r. tolkien'in en önemli çalışması olarak kabul edilen dsilmarillion, onun yarattığı dünyanın özüdür ve tüm eserlerinin üzerine yerleşebileceği bir yapı oluşturur. elinizdeki kitap ise güç yüzüklerinin üretimini anlatır.
eşsiz noldor ustaları, pek çok yüzük dövdüler.
üç yüzük elf efendileri'ne;
yedi yüzük, cüce hükümdarlarına;
dokuz yüzük ise insanoğullarına.
onları bu işe yönlendiren sauron'un yüreğindeki düşüncelerse karanlıktı. gizliden gizliye tüm yüzüklere hükmedecek olan tek yüzük'ü dövdü.
  1. orta dünya'yı seven her insanın severek okuyacağı bir kitap. karakterler ve ırklarla ilgili ilginç bilgiler var. mesela aragorn'un soyu olan numenor'un yıkılışını anlatan kısa bir bölümde mevcut. kitabı okudukça tolkien'in hayali dünyasına tekrar hayran olmamak elde değil.
  2. akallabeth'i anlatan kitap. bu kitabı okuyunca elrond'u, isuldur'u, gondor krallığı'nı, numenor soyu ve daha birçok bilinmeyen açığa kavuşuyor. silmarillion'u okumadan önce okunmasını tavsiye edilir.
  3. güç yüzüklerinin yapımıyla birlikte genel olarak 2. çağı anlatan silmarillion devamı olarak sayılabilecek tolkien eseridir. numenor soyunun hikayesinin, elf ve insanlar arasındaki kıskançlıkların başlangıcının ve sauron'un ne derece şeytani olduğunun kanıtı sayılabilir. silmarillion okurken insanda oluşan his bu kitabı okurken de oluşur. iç ses "aaa demek ki bu burdan geliyormuş, adam düşünerek yapmış" der. yine silmarillion gibi bilgilendirici olan kitap yüzüklerin yapımını ayrıntılı bir şekilde anlatır.