• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
guermantes tarafı - marcel proust
"kendi seçimimizle, iki güçten birine teslim olabiliriz: biri, kendi içimizden, derin duygularımızdan kaynaklanır, öteki dışardan gelir. birinci güç, beraberinde doğal olarak bir mutluluk, yaratan insanların hayatından yayılan mutluluğu getirir. dışımızdaki insanları harekete geçiren dürtüyü bizim içimize sokmaya çalışan diğer kuvvet ise, beraberinde haz getirmez...
zaafları, kaygıları, tutkularıyla bir madlende canlanan burjuvazi... "guermantas tarafı", dev yapıt "kayıp zamanın izinde"nin bir başka bölümü.
  1. kayıp zamanın izinde'nin* üçüncü cildi.

    açıkçası ilk kez bu kitabı okurken sıkıldım. o kadar uzun ve detaylı akraba ilişkileri vardı ki bir ara hiç bitiremeyeceğimi bile sanmıştım. ancak ikinci kitapta aşk üzerine ne kadar detaylı fikirler vardıysa bunda da dönemin burjuva yaşamına aynı ölçüde derinlemesine bir bakış söz konusu. yani bu kez kitap daha çok politik ilişkiler etrafında dönüyor. tabii karakterimiz de büyümeye devam ediyor.

    "sinirli bir yapıya sahip insanların sözde 'hassasiyet'leriyle birlikte bencillikleri de artar; kendi rahatsızlıklarına giderek artan bir dikkatle yaklaşır, aynı rahatsızlıkları başkalarının sergilemesine tahammül edemezler."