• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (5.00)
guguk kuşu - robert galbraith
karla kaplı bir gecede, ışıltılı hayatıyla magazin haberlerinin gündeminden düşmeyen güzeller güzeli manken lula landry evinin balkonundan düşüp hayatını kaybeder. tüm deliller intiharı işaret ederken lula’nın ağabeyi john, cinayet şüphesiyle özel dedektif cormoran strike’ın kapısını çalar.

eski bir asker olan ve hem fiziksel hem de psikolojik olarak büyük yaralar alan cormoran strike bir dönüm noktasındadır. lula’nın ölümünün ardındaki gerçeği araştırmak, bir yandan sorunlarıyla boğuşurken tamamen dibe batmaması için bir umut olur. fakat şüpheler ve ipuçları bir araya gelmeye başladığında strike bu gizemin, içinden çıkılmaz bir labirente dönüşeceğinin farkına varır…

guguk kuşu mayfair’in sakin sokaklarını, doğu yakası’nın barlarını ve soho’nun canlılığını yansıtan bir atmosferde, londra’nın derinliklerindeki gizemi ortaya çıkartıyor. cormoran strike karakterini tüm dünyaya duyuran bu kitap, robert galbraith mahlasını kullanan j.k. rowling tarafından yazıldı. (http://www.pegasusyayinlari.com/kitap_detay.php?kitapid=14209366665)
 1. sadece olaya odaklı dedektiflik romanı olmayıp, -dedektif başta olmak üzere- karakterleri okuyucunun gözünde "yaşayan kişiler" haline getirmesi sebebiyle okunmaya değer.
 2. harry potter serisinin yazarı j. k. rowling’ tarafından robert galbraith takma adıyla yazılan bir dedektiflik romanıdır. rowling kitabın üzerinde adının yazmadığı durumda gelecek eleştirileri merak edettiği için bir mahlas kullanarak yazıyor. ancak rowling'in avukatının dıdısının dıdısı tarafından rowling tarafından yazıldığı açıklanmıştır. devamında dava açılmış ve tazminat miktarı da bir vakfa bağışlanmıştır. olayın detayları

  bir "boş koltuk" kadar hayal kırıklığı yaratmayan ama "harry potter" serisi gibi mutlu da etmeyen bu roman genel bir değerlendirme ile ortalama olarak ifade edilebilecektir.

  genel olara kitabın kurgusunun yer yer tıkandığını akmadığını ve çelişkilerle dolu olduğunu fark ediyorsunuz, kurgu boşlukları çok fazla. ayrıca o kadar çok betimleme ve analizlere yer verilmiş ve bu analizler romanın içinden o kadar kopuk olmuş ki yer yer sıkılıyorsunuz. zaten bir dedektiflik romanı açısından en büyük eksikliklerinden biri bir aksiyonun olmayışı. dedektif karakterle görüşüyor ve karakter analizleri yer alıyor.

  karakter açısından ise oldukça zengin bir roman olduğunu belirtmek gerekiyor. rowling ve karakterlerin arasındaki betimlemeleri az çok tahmin edebilirsiniz. bu roman kapsamında ise 27 karakter var ve dedektif bunların hepsiyle ilgileniyor. dolayısıyla betimleme ve karakter analizlerinin yoğunluğu da oldukça fazlaydı.

  kitabın konusu ise bir modelin intiharının çevresinde geçiyor. bu süper ünlü modelin abisi kardeşinin intihar ettiğine inanmayıp olayın incelenmesini istiyor bu konuda da baş karakter cormoran strike adında bir özel dedektiften yardımcı istiyor. geriye kalan kitap ise dedektifin belirlediği şüphelileri incelemesi üzerine kurulu.