1. dönüş oyunları tarihinin en underrated & mükemmel 2d/2.5d oyunu olan guilty gear serisinin 2014 yılında ps3/ps4, 2015 yılında ise kutsal oyun platformu steam aracılığı ile pc için yayınlanmış yeni sürümü.

  2016 2.çeyreğinde ise guilty gear xrd -revelator- adıyla devamı yayınlanmıştır.

  guilty gear serisi ile uzun yıllar önce ankara sakarya caddesindeki atari salonunda tanışmıştım. o zamanlar guilty gear:x2 yeni çıkmış, koca salonda bir sürü street fighter ve tekken makinesi varken bir tane ultimate mortal kombat bir tane de guilty gear:x2 makinesi vardı ve bu iki makine arasında pinpon topu gibi gidip gelirdim her zaman.

  sonra pc ve psp sağolsun serinin hemen hemen tüm oyunlarını oynama fırsatı verdiler bana.

  oyun dünyasının kutsal tapınağı steam 2015'te oyunu yayınladı ancak pek göze çarpan bir oyun olmadı. (guilty gear genelde pek bilinen bir seri değildir zaten. king of fighters serisini bile bilmeyen popüler kültürden beyni erimiş tekken müptelaları bunu hiç bilmez.) benim ise bir çok sebepten dolayı oynama fırsatım olmadı. kısmet bu zamanaymış.

  guilty gear xrd, öncesinde çıkan bir çok guilty gear oyunundan çok daha dolu ve üzerine "kafa yorulmuş, emek harcanmış" bir oyun halinde. yapımcı firma arc systems work, guilty gear serisi ise başladığı geliştirmelere bir dönem guilty gear'dan bile daha az bilenen "blazblue" oyunu ile devam etmiş. elde ettiği deneyimleri son düzlükte bir araya getirip tek potada eriterek guilty gear xrd -sign- bünyesinde toplamış.

  peki nedir bu oyundaki yenilikler ve özellikler:

  1.grafikler:
  her 2d dövüş oyununda olduğu gibi grafikler çizimlerden oluşmakta; ancak eskisi gibi piksel tabanlı çizimler değil bunlar. ağırlıklı olarak vektör grafiklerin ve 3d renderların kullanıldığı bir grafik yapısı var. bu oyun için gerçek 2,5d modu diyebilriz. arenalar 2d yapı üzerine kurgulanmış hareketli 3d görseller şeklinde kurgulanmış. karakterler ise önce 3d renderlanıp daha sonra 2d haline getirişmiş vazitette.

  2.animasyonlar:
  oyunun her yerinden animasyon fışkırmakta. neredeyse sabit duran hiç bir şey yok. karakterlerin durağan yapısından, arenaların tüm detaylarına kadar her şey muazzam bir incelikle hareketlendirilmiş.
  ayrıca her karakterin raund girişi ve bitişi kendine has, çizgi film tadında bir animasyonla zenginleştirilmiş.

  3.ara sahnelere anime dokunuşu:
  guilty gear sersinin kendi animesinden de yola çıkarak oyunda her karakterin başlangıç/bitiş videoları anime olarak hazırlanmış. ayrıca oyunun tüm ara sahneleri de animelerden oluşmakta.

  4.en derli toplu senaryo modu:
  bu oyunda beni cezbeden esas şey senaryo gidişatı oldu.
  oyunda hem "arcade" mod yer almakta (bu sf5'e kapak olsun) hem de bir "story" mod bulunmakta; ancak piyasadaki genel dövüş oyunları aksine guilty gear xrd -sign- bu iki modu birbirine o kadar güzel bağlamış ki, oyunun hikayesinde hiç bir boşluk kalmakta.

  bazı zamanlar (özellikle mk oynadığımda) aklımda şöyle bir soru oluşurdu: ulan bu herifler hem story mod yapıp hikaye anlatıyor hem de her karaktere oyun bitişi hikayesi koyup farklı senaryolar çiziyor. bunlar ana hikayede nasıl birleşiyor peki?

  işte guilty gear xrd -sign- oyununda bu durum yok. story mod ekranına geldiğinizde sizi bir uyarı karşılıyor ve kısaca diyor ki "story mod, arcade modda yer alan hikayelerin bittiği yerden başlamakta ve tüm hikayeyi tamalamakta; bu yüzden ilk önce tüm karakterlerle arcade modu bitirin"

  daha ne olsun :)

  oyunda toplam 17 oynanabilir karakterimiz var.
  bunlardan 3'ü oyun başında kilitli gelmekte.
  (guilty gear xrd -revelator- ile 2'si yeni 5'i eski toplam 7 karakter daha ekleniyor oyuna)

  oyun incelemelerinde genel itibariyle 85/100 gibi bir puanı bulunmakta. (detaylı bilgi için wikipedia sayfasına bakın)

  steam fiyatı biraz yüksek olsa da sf5 gibi bir hayal kırıklığına 100küsür tl vermek yerine guilty gear: xrd -sign- (veya -revelator-) almak daha mantıklı bence. (çok daha mantıklı seçenekler de var elbette malum ortamlarda)
  eğer 2d tabanlı dövüş oyunlarını seviyorsanız mutlaka oynamanızı tavsiye ederim.

  oyunun resmi sayfası
  guilty gear xrd -sign- wikipedia sayfası
  guilty gear xrd -sign- steam sayfası