1. güllü aş manasına geldiğini biliyoruz aslının. zamanla güllaç olarak söylenmeye başlamış. ramazan tatlısı olarak anılsa sa yılın her vaktinde bu hafif ve yapımı kolay tatlı yenilmeli diye düşünüyorum..

  tarihçesi ise: arif bilgin’in osmanlı saray mutfağı kitabına göre güllaç saraya ilk kez 1489’da girmiş. kastamonulu ali usta’nın, elinde kalan kuru yufkaları, saray görevlilerinin kastamonu gezisi sırasında şekerli sütle ıslatıp ikram etmesiyle osmanlı sarayına girmiş ve sarayın gözbebeği olmuş. ali usta bir ferman ile saraya getirilmiş ve tatlıcıbaşı yapılmış. osmanlı sarayının sofralarından eksik edilmeyen güllaç tatlısının yaprakları osmanlı döneminde kömür ocaklarında sac tavalarda yapılırmış. kamıştan yapılan sırt küfeleriyle de paşa konaklarına taşınmış.bazı kaynaklarda kanuni sultan süleyman’ın çocukları için düzenlediği sünnet törenlerinde ikram ettiği de yer alır.


  tarifi ise kısaca; 1 paket güllaç (yaklaşık 10 yufka), 1,5 lt süt, 2 su bardağı şeker, ceviz, süslemek için nar taneleri, file fındık-fıstık... gül suyu isteğe göre, bence çok hoş bir aroma oluyor..

  güllaç yaprakları kırılgandır, incedir. o yüzden dikkatli taşımak gerekir. geniş bir kare borcam yapım için yeterli. sütün tamamını çeker bu arada. şekeri süte ilave edip ısıtıyoruz; karışımın kaynar olmaması gerek, soğukça bir ılıklıkta olması kafi. aksi taktirde hamurlaşır yufkalar. kırarak dizdiğiniz güllaç yapraklarının üzerine şekerli süt gezdirin kepçeyle. paketin yarısında araya ceviz serpiştirin ve kalanına devam edin. en son biraz süt artar ona da biraz gül suyu ilave edip karışımı her yana dökün.. dolapta dinlendirebilirsiniz bir kaç saat. naçizane, servis esnasında süsleyin, rengini salmasın.

  küçük notlar:
  * 2 su bardağı şekeri siz 1,5 yapın, ne kadar kısarsak o kadar iyi.
  * gül suyu 2 yemek kaşığı kadar olacak.
  * ben gül suyu yerine damla sakızı macunu ilave edeceğim, bu da hoş olacaktır, isteyenin aklında bulunsun.
  * dolapta 2-3 saat beklemesi yeterli, çabuk çekiyor sütü yufkalar.