1. hunharca suçlanan keçidir.

  hepimizin günah keçisi vardır. olmasa bile mutlaka oldururuz. bir düşünelim. bize en büyük kötülüğü kim yapar? ailemiz mi? çevremiz mi? arkadaşlarımız mı? ya da hiç bir zaman hakkından gelemediğimiz alınyazımız mı?

  yaşadığımız acıların, üzüntülerin, hayal kırıklıklarının, pişmanlıkların sebebi kim?
  en ufak bir sızı hissettiğimizde hemen mahkemelerimizi kuruyoruz. suçlayan biz, yargılayan biz, bilirkişi biz, hakim olan yine biz. suçlu bizim dışımızdaki herkes. günah keçimiz çok nasılsa. tek tek yargılamaya başlıyoruz hepsini.
  üzüntümüzden, acımızdan, pişmanlığımızdan, bu sefer kimi suçlu tutalım diye bir bir düşünüyoruz. kısa zamanda karara bağlayıp, sessiz ama rahatlatan çığlıklarla haykırıyoruz günah keçimizi.

  kaçış yok. hepsi bir gün nasibini alacak yaşadığımız acılardan. sanık çok nasılsa bize bir ömür sıra gelmeyecek. bir ömür boyunca o sanık koltuğuna biz hiç oturmayacağız.

  bu işte en masum olan günah keçisidir. yaşadığımız olumsuzluklardan suçladığımız o başkaları, çoğu zaman suçladığımızın bile farkında değiller. hal böyleyken nasıl değişsin bir şeyler? o suçlular suçlu olduklarını fark etmeden, suç olduğunu düşündüklerimizi yapmaya nasıl son verebilsinler? suçlu ilan edildiklerinin farkında olsalar da, bizim hissettiğimiz üzüntüyü hissetmeden, nasıl çare olabilsinler?

  günah keçilerimizi salma zamanı geldi. doğrusunu, yanlışını yaşayan biz, çaresini bulacak olan yine biziz. yani doğrularımız da bizimle. eğrilerimiz de bizimle. keçi suçsuz.
 2. halbuki ne şeytanı azizim , ne şeytanı ? bu bizim gururumuzun , salaklığımızın uydurması
 3. !---- alıntı ----!

  keçi birçok kültürde iblisle ilişkilendirilmiştir. bunun sebebi keçinin başına buyruk, piç, fırlama bir hayvan oluşudur. insanoğlu olarak itaatsizliğe tahammülümüz yok. kendimizi tanrı sandığımız için tanrı'ya kafa tutan şeytan gibi biz de keçiyi kendi şeytanımız saydık. bu nedenle insanlık tarihi boyunca şeytan tasvirlerinde keçinin toynağı, sakalı, boynuzları sık kullanılmıştır. keçi koyun gibi otlamaz ağaç dallarına dadanır, dağa bayıra tırmanır.

  ibrani geleneğinde genel kuraklık ve hastalık durumlarında tanrı'nın kızdırıldığı düşünülür ve tanrıyı hoşnut etmek amacıyla keçi kurban edilirdi. toplumun günahları bir keçiye yüklenir ve o keçi kurban edilirdi. pagan inanışında bu ritüel insan kurban edilerek yapılırdı. "günah keçisi" kavramı bu ibrani inanışından gelir.

  !---- alıntı ----!