1. şekerrenk: yakın dostların arasının bozulması.
 2. kelime: tura

  paranın bir yüzünü ifade etmek için kullandığımız tura osmanlıdaki tuğra kelimesinin modifiye haliymiş. akçelerin yazı ve tuğra kısmı denirmiş o zamanlar.

  tuğra ise padişahın imzası manasına gelen oğuzlardaki tuğrağ kelimesinden geliyormuş.
 3. güzel fikir, saatli maarif takvimini andırıyor. bir önerim olacak: kelimeyi bkz. ile eklesek, tanımı da eğer yoksa başlığına da eklesek.
 4. resinakkaş: osmanlıca'da sevgilerini yarına bırakan, utangaç ve saygılı kişilere layık görülmüş sıfattır.
 5. bence mualla
 6. deklarasyon: açıklama, bildiri, beyanname.

  örnek cümle: deklarasyonda bölgedeki tüm ülkelerin amacının ab' ye üye olmak ve avrupa' nın geleceğini şekillendirmede rol almak olduğu belirtildi.
 7. kelime : hanzade
  anlamı : han soyundan gelen, hükümdar çocuğu.
  cakal
 8. kelime : maço
  anlamı : ispanyolcadaki 'macho' kelimesinden gelir; kadını için ölmeyi göze alabilen ve hiç bir fedakarlıktan çekinmeyen şövalyelerin lakabıdır.

  edit : eminim anlamını başka türlü bir şey olarak biliyordunuz ama orjinali budur.
 9. kelime : abaza

  anlamı: abhaz. aşua. çerkesya - abhazya yöresinde yaşayan kuzey kafkas halkı ve bu halkın çoğu osmanlıya göç ederek, tüm olayların sonucunda artık türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmuştur. artık bir etnik kökendir denebilir.

  günlük kullanımda çirkin ve yanlış bir tabir için yanlışlıkla kullanılmaktadır.*
 10. kişilik- personality sözcüğü yunanca 'persona' kökünden gelir. antik yunan tiyatrosunda maske kullanırlardı ve ses maskeden gelirdi. 'sona' ses, insan sesi anlamına gelir ve 'per' maskenin içinden demektir. bir maske var ve maskenin içinden ses geliyor. maskeden geliyor gibi gözükür ve sen gerçek yüzü tanımıyorsun. kişilik- personality güzel bir sözcüktür, o yunan tiyatrosundan gelir.

  osho-ego