1. genelde haber ajanslarında duyduğumuz cümle. bireysel olarak günümün bu saate kadar olan özetini çıkarttım. sabah enerjik kalktım hani gün nasıl başlarsa öyle biter derler ya. günüm güzel olsun istedim. sabah serviste genelde uyurum. bu sabah millete laf yetiştirdim. fıkralar anlattım güle eğlene işe geldik.
  izin zamanı personel sayısı da azaldı. iş yükümüz arttı. 10 ex adli olgu. canlı adli olguları saymıyorum bile.

  bir cinayet vakasına baktım hayattan soğudum. insanlığın sorgulandığı nokta bu dedim. bir de huzurevinde ölen bir yaşlı bir kadın beni çok etkiledi. eşini kaybetmiş. çocuklarını büyütmüş. hepsi bir yerlerde bir şey olmuşlar ama adam olamamışlar o başka.

  kızıyla konuşma fırsatı buldum. kızı teyzenin hayat hikayesini anlatınca doktor arkadaş, ben ve sayın savcımız öyle kalakaldık. bu yaşanmış acı hayatın gizli kalmasını istemedim.

  teyzenin kocası ölmüş. ondan kalan minicik maaşıyla 4 çocuğu okutmuş. "eve temizliklere gidiyordu anneciğim" diyen kızı ağlayarak anlatmaya devam etti.
  "anneme ben bakıyordum ama bende kanser tedavisi görüyorum zamanımın çoğu hastanede geçiyor. diğerlerinin eşleri istemediği için annemi oraya yatırdılar" deyince içim bulandı.

  böyle bir tuhaf oldum. ananız o sizin ya ananız! elin insanı için, sizin için çırpınan kadının sonu böyle mi olmalıydı? çok eş bulursunuz ama o anayı bir daha bulamazsınız diye bağırasım geldi ama sustum. sordukları sorulara hiç cevap vermedim. dik dik baktım sadece. yürüdük gittik ama üçümüz de bir kötü olduk.

  benim çantamda her zaman nane şekeri olur. arkadaş "şeker varsa getir" dedi. gittim çantamdan şekeri aldım o ara annemi aradım koridora çıktım. annem teli açtı. "anne seni çok seviyorum" dedim. teli kapattım baktım savcımız da annesini aramış "anne nasılsın" diyor. diğer arkadaş "anne en yakın zamanda geleceğim bir isteğin var mı" diyor ona da şeker verdim. üçümüz nane şekeri yerken birbirimizin yüzüne bakıyoruz. o an aynı şeyi düşündüğümüzden eminim; "annelerimizi"

  ... hanım şeker de pek güzelmiş böyle aramolasını yememiştim
  - evet ... dan alıyorum hem taze hem güzel oluyor.
  -..hanım neden nane şekeri?
  - sayın savcım hayata benzettiğim için sanırım hem ferahlatıyor, hem mutluluk veriyor bir parça da keskinliği var yakıyor. tıpkı hayat gibi
  -...hanım hiç böyle düşünmemiştim. ama doğru tıpkı hayat gibi değil mi?

  - evet buyrun raporları ölüm sebebi enfarktüs. tıbbi olarak bu. kendi kanaatimi yazma seçeneğim olsa "sevgisizlik" derdim
  - o kanaatte hemfikiriz .. hanım. nane şekeri ve hayat sanırım bir şekere verilebilecek en güzel anlam bu olmalı.
  galiba hayat da nane şekeri gibi. günün bu saatine kadar böyle geçti. her gün yeni bir şey öğretiyor insana bakalım bundan sonra gün bana neler sunacak?
 2. genelde benim yazdığım başlık. sanırım z raporu gibi günün özetini sadece ben alıyorum.
  işim hafifledi kolluktan bir arkadaş aradı. hal hatırdan sonra diyolog şöyle gelişti.

  - ee işler nasıl yoğun mu? var mı ilginç vaka?
  ben- ilginç vaka yok. intihar, bir cinayet, iki şüpheli ölüm. sizde ne var ne yok?
  -bizde aynı işte suçluyu aldık, darp vardı oraya gittik. sönük geçti gün.

  e yani bu diyologtan sonra te allahım dedim. herkese travma yaratacak olaylar bize rutin geliyor.
  rutin gibi gözüksede adaletin tecellisi açısından bu işi de birilerinin yapması lazım.

  günün özeti keşke suç olmasa, keşke ölüm olmasa. (kabul ediyorum ölüm olmasa biraz ütopik oldu)

  edit: merhaba polyanna
 3. dosttan da öte gördüğüm mk' yla bu gün samatya daki meyhanede içtik. akabinde ''yapmayalım, ağır gelir, çarpar'' dememe rağmen bana nargile yaptırdı saat 12 de, onu da içtik. neyse yatacam ben deyip 5 dakika sonra ''mephisto torba getir'' demesiyle kusması bir oldu, halının üzeri kusmuk doldu. sıkıntı yarın ev arkadaşımın babası gelecek teftişe. halıdaki kusmuğu bir saattir çıkarmaya çalışıyorum.

  günün özeti 1) halıdaki lekelerin nasıl çıkarılacağını öğrendim. 2) insnın ağzıyla içmesi lazım.3) rakı üzerine nargile bozuyor adamı.

  ek:02:30 sularında bir posta daha kustu.onu da temizledim.
 4. "uzağı gören çocuklar bilir gelecek uzun sürer... "
 5. çabalarımın bir işe yaramayacağını bir kez daha anlıyorum bugün. ne yaparsan yap, tutamıyorsun.