1. turk dil kurumu'na gore sozluk tanimi olarak "doğup yaşanılmış olan yerden uzak yer, gurbetlik."

  uzerine sayfalarca yazilabilir ama bana gore gurbet tam anlamiyla sudur ki:

  bir bavula sigdirilmis ve otelenmis hayatlar, eski tatli hatiralarla avunulan gunler ve motorları maviliklere süreceğimiz güzel günleri göreceğimizin hayali.

  ol hikayat bundan ibarettir.
 2. eski hayatının donup seni beklediği yanılgısını veren olgu, yer, kavram...

  bir akşamüstü soğuk, yabancı odanda otururken yanıldığın gerçeği vurur yüzüne. belki bir telefon konuşması ile, belki bir sosyal medya gezintisi ile...

  düğünler, cenazeler, hastalıklar, terfiler, mezuniyetler, kutlamalar... arayamadığın sürece birçoğundan haberin olmaz.

  iyisiyle kötüsüyle geride bıraktıklarının yerini yeni iyiler ve kötüler alır.

  ülkende olup bitenlerle ilgili dünyanın bir ucundaki gamsız insanların yorumları yüreğine dokunur, cennet vatanını savunursun, anlamazlar.

  akşamları "çayı demledim, gel." diyerek arayabileceğin kimsen yoktur. dil konusunda ne kadar gelişmiş de olsan ana dilin olmayan bir dille kurduğun iletişim aynı samimiyeti hissettiremez. dünyanın en iyi insanları ile bir çevre de oluştursan farklıdır.

  bu akşam nasıl vakit öldürsem diye düşünürken açıp fotoğraflarına bakarsın memleketinin ve burnunun direği sızlamak deyiminin sadece mecaz olmadığını öğrenirsin ince bir sızıyla.

  fakat sadece özlem değildir gurbet, ülkesine göre(*:birleşik krallık) değişmekle birlikte memleketinden daha parlak bir yaşam, gelecek, refah anlamlarını da taşıyabilir.

  hal öyle olunca zaman içinde ikinci bir memleket edinir, kültürüne, insanına, rutinine alışır, "tamam mı, devam mı" sorusuna başlangıçtaki kadar kolay yanıt veremezsin.

  işte öyle bir yol ayrımındayım sözlük, kaderin kapımızı neyle çalacağı hiç belli olmuyormuş.
  rosa