1. son birkaç yıldır bisiklet deyince aklıma gelen ilk isim.nisan 2010 ' da başladığı yolculuğa halen devam ediyor.türkiye - japonya turunu tamamladı ilk olarak.şimdi de dünya turunda bu zat.bazılarımız için idol,bazılarımız içinse deli gibi.benim için ise kararlılığın ve dirayetin ete kemiğe bürünmüş hâli.
  http://www.gurkangenc.com/tr
 2. ismini ilk kez izmir'deki bisiklet çevremden duyup takip ettiğim takdir edilesi insan.
  ben 2 günlük turlarımda çok şey yaşıyorum ve öğreniyorum.
  abi nirvana semalarında geziyordur sanırım.
 3. özenilesi insan. cesaretli sporcu. 100 yaşına kadar sağlık sorunu yaşamaz heralde 7 yıllık çıktığı dünya turunu bitirdiğinde.
 4. (bkz: http://www.gurkangenc.com/...) böyle bir sitesi var kendinin . vurmuş kendini yollara . çoğumuz onun yerinde olmayı ne çok isteriz ya da en az bir kaçımız onun şu anda yaşadığı hayatı hayal hanemize kazımıştır ; alıp başını gitmek . onun yol arkadaşı bisiklet , bisikletle özdeşleşmiş biri o . işini , gücünü , ailesini bırakıp ilk olarak japonya ' ya gidiyor sonrasında tüm dünyayı turlayıp gelicem diyor . sadece gezmekle de kalmıyor . bisiklet sevgisini aşılamak , daha çok haşı neşir olmak adına bisikletler hediye ediyor . destek ve yabancı dil bursları verip sporculara her türlü yardımı yapıyor . sayfasını da takip ederseniz zaten pek çok icraatta bulunduğunu görebilirsiniz .

  tüm bunların dışında çok sempatik ve samimi buluyorum gürkan genç ' i . bir kaç hikayesini okudum yollarda başına gelenlerle ilgili hayret etmemek elde değil . -51 dereceleri mi görmemiş , +60 derecelerde mi yanmamış çöllerde . 2020 tokyo olimpiyatlarına da katılma gibi bir düşüncesi vardı yine sanıyorum . ben gibi gezemeyen, ama ruhu gezgin olanlar için takip edilesi bir adam . yolu da açık olsun bahtı da .
 5. bazılarımızın hayalinde olup gerçekleştirmesi zor bir eylem: dünyayı dolaşmak.
  32 yaşındaki Gürkan Genç' abimiz ise bu hayalinin peşinden bisikletiyle yola koyulmuş ve 4 senedir yoluna devam ediyor aralıksız. Eylül 2012 tarihinde başlatmış olduğu yolculuğunda yalnızca bisikletiyle şu ana kadar 41 ülke gezmiş, 49.276 km katetmiş yolculuğu süresince.
  Dünyanın çevresi 40.075 km ile kıyaslarsak ciddi bi başarı elinde tutuyor. Hatta bisikletle çöl geçişi için dünya rekoru başvurusu var.

  7 senelik planladığı bu macerasından pes edip geri dönmeye de niyeti yok anladığım kadarıyla.

  Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'nın desteğini esirgememesini takdirle karşıladım.
  "Bireysel kapasitesi ve muhteşem hayalleri ile ülkemizin yurt dışında tanıtımına katkıda bulunan Gürkan Genç’e T.C Dışişleri Bakanlığı olarak destek vermekteyiz. Verilen destek: vize kolaylığı"

  kendi sitesinde blog türünde geçmiş olduğu yerlere dair anılarını, tecrübelerini paylaşmakta. Yazılarına ek olarak çektiği görselleri yüklemeyi de ihmal etmiyor. Bizim gibi buna heveslenenler için güzel bir örnek. Umarım herkes hayallerini Gürkan Genç gibi imkan bulur. Ertelemek en büyük engel.

  Ayrıca rotasız seyyah sitesinde samimi bir röportajı var. Yaşamış olduğu zorlukları, başından geçenleri, bu tür bir yolculuk için ne gerekiyor? cevap vermiş kendisi.

  Röportajdan küçük bir alıntı

  İş hayatını bırakarak bu yola girmendeki kırılma noktası neydi?

  "Bir kırılma noktası olmadı. iş yerimi devrettim. Bu doğru fakat işlerim kötü diye yola çıkmadım. Hatta çok güzel bir iş teklifi almış "yola mı çıksam yoksa bu güzel iş teklifini değerlendirsem mi?" diye kısa süreli bir tereddüt yaşadım. Fakat yola çıkmayı cidden çok istedim. 31 yaşındaydım daha önce hiç yurt dışına çıkmamıştım. Üniversite de Japonya'ya gitmek istemiştim param yoktu. Üniversite sonrasında çalışmaya başlamıştım o zaman da param vardı ama zamanım yoktu. 2010 Şubat ayında şirket hisselerimi devrettikten sonra hem zamanım vradı hem de istediğim turu yapabilecek bir miktar param. Neden olmasın dedim. Ulaşım aracı olarak bisikleti seçtim çünkü o sıralar kilo vermek için kullanıyordum hemen hemen her gün evden iş yerine, iş yerinden eve pedallayarak gidiyordum. Ayrıca 12 yaşında annem 10 km mesafedeki bir kasabaya bisikletle gittiğimi öğrenince "o bisiklet kitlenecek" demişti ben de kendisine büyüyünce dünyayı gezerim görürsün" demiştim hem bu hikayeyi de gerçekleştirmiş olacaktım. "

  Youserların haberi olup da ulkere bahsetmediğiniz için ulker çok kırıldı. Geç haberim oldu fakat çok sevindim kendisi adına. Ben de seyahat etmek istiyorum buna benzer bir yolla. lafi dinlenmeyen insan'ın dediği gibi bence de günümüzün evliya çelebisi. Seyahatnamesi ise kendi sitesi.

  Türkiye'de biz bilmesek de ünü namı duyulmayan pek çok başarılı insan var ve iyi ki varlar.

  + Güncelleme : Eylül 2016 tarihli başka bir sitede farawayfromthehome güncel röportajı var. İlk röportajı beğenip ve kendisini merak edenler bu röportajı da mutlaka okusunlar.
 6. bir senedir sosyal medya üzerinden takip ettiğim bisikletli gezgin.
  yaptığının keyifli olması dikkat çekiyor ama takip ettikçe, yaşadıklarını gördükçe, izledikçe zorlukları farkediliyor. ben hep hayalini kurarım onun gibi gezmenin ama hayalin ötesine geçirecek cesaretim yok. hayalim bisikletimle türkiyeden gezmeye başlamak ama hedefim 657ye tabi olmaya hak kazanıp yazın 2 haftalık tatilimin bir haftasını bisiklette geçirebilmek. adam işini gücünü ailesini arkasında bırakıp yollara düşmüş. ben akşamüstü yarım saat dolanayım diye çıkarken köpeklerin olmadığı güzergahı seçiyorum bu adam bizim hayvanat bahçesinde tellerin arkasından gördüğümüz hayvanların arasından nasıl geçmemiz gerektiğini falan anlatıyor.
  ben hayallerimi bu adama emanet ettim fotoğraflarından takip ediyorum mutlu oluyorum o gezdikçe. bana bir kaç beden büyük o hayaller. belki ben de bisiklet sürmeye elverişli bir ile atanırım da haftasonu kaçamaklarım olur.