gustave flaubert

Kimdir?

pek çok eleştirmen tarafından modern romanın babası olarak kabul edilen, ünlü realist fransız romancısı gustave flaubert, 1821'de rouen'de, ünlü bir cerrahın oğlu olarak doğdu. rouen lisesi'nde eğitim görürken, yetenekli, ancak disiplinsiz bir öğrenci olarak dikkat çekti. liseyi bitirdikten sonra paris'te hukuk okudu, ancak bu alanda ilerlemek yerine sanatçı çevrelerine girmeyi ve edebiyatla ilgilenmeyi tercih etti. 1849'dan 1951'e kadar yunanistan'ı ve yakındoğu'yu gezdi. ilk yapıtlarını vermeye başladığı sırada bir sinir hastalığına yakalandı; böylece croisset'deki evine çekerek kendini yazıya verdi. içekapanıklığından, yalnız mısır'a ve tunus'a yaptığı yolculuklarla sıyrıldı. ünlü romanı salambo'yu ona esinleyen de, bu yolculuklar oldu. bu sırada pek çok kişiyle yazışıyordu; mektuplarından bazıları sonradan büyük ün kazandı. flaubert'in ileri yaşları acılar, edebi başarısızlıklar ve maddi zorluklarla geçti. bu dönemdeki en büyük avuntuları, manevi oğlu olan, öykücüler kralı olarak bilinen maupassant'ın başarısı ve başını zola'nın çektiği natüralist grubun ona verdiği değerdi. flaubert, 1880 yılında öldü. flaubert'in en ünlü romanı olan madame bovary 1857 yılında yayınlandığında, yazar ve yayıncı hakkında ahlaksızlığa teşvik suçundan dava açıldı; madame bovary bugün ise dünya edebiyatının temel taşlarından biridir. bunun dışında flaubert'in salambo, üç masal, duygusal eğitim gibi yapıtları vardır.

  1. "ne flaubert ne de goncourt'un kahramanları kendi asırlarını sevdi." j. k. huymans.
  2. madam bovary'nin yazarı. bu roman yüzünden hapis yattı. demek ki demokrasi taşları yerine oturana kadar çile çekmek olağan. üstelik flaubert sadece gördüğünü realize etmeye çalışmıştı. hapis gerekçesi toplum ahlakını bozmaktı.
    dünyadaki ilk realist romanı yazan bu büyük yazarı romanından ötürü kutlayan kişi romantik ekolün öncülerinden victor hugo idi.
    dostum gerçekten iyi bir roman yazmışsınız, demişti.
    mücevher kadrini cevher fürüşan mı bilir demeli?
    büyükleri büyük yapan büyük özellikleri var.