1. berserk adlı manganın ana karakteri. chaotic good tanımının karşılığı.

  !---- spoiler ----!

  darağacına asılmış bir bedenden doğan guts, bir paralı asker grubu tarafından bulunur ve gambino adındaki bir asker tarafından büyütülür.

  gambino şerefsizi guts'ı küçük yaşta başka adamlara satar, savaşlarda savaştırır, parasını alır. kendisi de bir gün bacağı kesilince emekli olur ve guts'ın savaşlardan kazandığı parayla geçinirler. guts yine buna bir gün parasını getirir ama gambino az önce dellenmiş sinirli, sebepsiz yere guts'ı öldürmeye çalışır ama guts kendini savunurken şişler gambinoyu.

  kaçar kurtulur, paralı asker olarak yaşamına devam eder. bir şekilde şahinler birliğine katılır orda dostlar edinir. namı alır başını yürür. şahinler birliğinin lideri griffithle kanka olur. casca adlı savaşçı kıza aşık olur. her şey güzel devam ederken, ben hayalimi bulucam diyip birlikten ayrılır. geri döndüğünde griffith prensesle mercimeği fırına verdiği için yakalanmış işkence görmesi için bir kalede tutuluyor, şahinler birliği az kişi kalmış kaçak hayatı sürüyorlar.

  önce sevdiceğiyle işi pişiren guts gider griffith'i kurtarır, ama griffith'in ağzı var dili yok, bacağı var kası yok. griffith işkenceler sonucu yürüyemez hale gelmiş dili kesilmiş konuşamıyor.

  ama griffith hırslı, griffith şerefsiz, griffith'in gözünü kıskançlık bürümüş. behelit adındaki kolyenin yardımıyla tanrının elleri denen meleğimsi şeyleri çağrıp bütün şahinler birliğini feda ediyor. herkes katlediliyor. neymiş griffith aslında mesihmiş, son tanrının eli olacak adammış. bir kere griffith adam mıdır onu sormak lazım.

  pis herif griffith herkes ölünce tutar cascaya tecavüz eder gutsın gözünün önünde. guts kolu kaptırmış canavara bıçaklayamıyor herifi. kılıcını canavar saplamayı deniyor çat kılıç kırılıyor. guts'ın gözü dönmüş, kolunu koparıyor kırık kılıçla koşuyor griffith'i şişlemeye ama nafile canavarlar bunu tutup gözünü oyuyor.

  şimdi efendim bu adam yine o cehennemden kurtuluyor. ama her gün üzerindeki mühür yüzünden canavarlarla savaşacak, uyku yok bu adama.

  şimdi sorarım size bu adam delirip herkesi şişlemesin de kim şişlesin ha. çıldır aslanım guts. go berseeerk yiğidim.
  !---- spoiler ----!
 2. grifith ile koptuğu anı bilen bilir. grifith prensesle konuşurken adamlarını kast ederek "yani arkadaş gibi mi?" diyor. grifith ise arkadaş mı? birinin arkadaşım olması için benle eşit olması gerekir, benim değil kendi hayallerinin peşinden gitmesi gerekir." diyor. bu duyan guts birden değişiyor. sonra guts kötü. yok öyle guts kötü. ne konuştuğuna dikkat edeceksin. daha sonra olanları hiç anlatmıyorum bile. düşündükçe uykum kaçıyor. adam gibi adamdır.