• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.33)
Yazar İbn Hazm
güvercin gerdanlığı - ibn hazm
Benim düşünceme göre aşk, ruhların çeşitli yaratıklar arasında bölünmüş parçaların birleştirilmesidir. Bu birleşme onların en yüksek temel öğelerinde meydana gelir. Beraberlik ve ayrılığın, varlıkların birleşimi ve ayrışmıyla ilgili olduğunuzu biliyoruz. Her şekil kesinlikle kendine uygun olan şekli çağırır onu arar, bulur. Her şey mili mislinedir. Aramızda karşıtların birbirlerini ittiğini benzerlerin birbirlerini çektiğini hemcinslerin birbirleriyle uyum sağladığını bilmeyen yoktur. Niçin aynı durumlar ruhlar için söz konusu olmasın? Allah Ademin eşinde bulacağı ısınmanın nedenini Havva'nın kendisinden bir parça bulmasında kılmıştır.
Büyük bir hukukçu edebiyatçı, dilbilimci ve şair olan İbn Hazmın hemen hemen bütün dünya dillerine çevrilen bu önemli eseri Endülüs'te ve İslam dünyanın belli başlı merkezlerinde sevgi üzerine gelişen zengin düşünceleri, yaşanan büyük aşkları bize anlatan önemli bir kitaptır. İslam sanatı ve edebiyatının en iyi örneklerinden birisi olan kitap aynı zamanda karanlıkta kalmış bir dönemin içyüzünü çok sayıda yönetici, hukukçu, sanatçı ve bilginin özel hayatlarını dolduran.
SİTE:www.kitapyurdu.com
 1. aşkın tarifini, aşkın hallerini, bir endülüs emevi felsefecisi, düşünürü olan ibn hazm'ın güzel betimlemelerinden okumanızı tavsiye ederim.
 2. islam edebiyatinda gorulen en muhtesem benzetmenin ismi verilen kitap. gorunce cok eski bir zamanda okudugumu hatirlayip sevindim. insanin boynuna baglanan ve hic cikmayan ask zinciri olarak betimlenir.

  kitapta soyle bi ifade vardi; "ask, ruhumuzda meydana gelir"

  simdilerde tamamen beyinsel bi aktivite oldugu iddia edilse de, ask butun olarak hatta ayrilik, ihanet, kaybedisler de dahil edilerek ele alinirsa basit bir beyinsel aktivitenin buyuk husranlar ya da buyuk mutluluklar yasamasi anlamsiz kalabiliyor. daha da acmam gerekirse yemek yemek bir ihtiyac ve yemek sevmek beyinsel bir aktivite diyebiliriz. ama o gun canimiz kuzu sarma ceker ve de yiyemezsek bu ruhumuzda derin yaralar acmayabiliyor.

  belki gunlerce ac kaldigimizda bile buyuk uzuntu yasamiyoruz. simdi eger ask dogal bir ihtiyac ise, beyinsel bir olaysa neden bu kadar buyuk derinlemesine anlam veremeyecegimiz turde etkiler yaratsin ki?
  abi
 3. ezelde de geçiyordu bu betimleme. buldum.
  abi