• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (6.25)
güz sancısı - tomris giritlioğlu
1955 yılı güz mevsimine doğru yol alırken, beyoğlu'nun ışıltılı güzelliğinin üstüne türkiye'nin gerginleşen siyasi ortamının gölgeleri düşmeye başlamıştır. antakya'daki güçlü nüfuzu yüzünden dp'nin yakından ilgilendiği, babasının tek oğlu olan behçet, istanbul'da hukuk fakültesi'nde asistanlık yaparken, yetiştiriliş tarzı ve babasının etkili kimliğinin gölgesinde marjinal düşüncelere doğru sürüklenmektedir.behçet'i sürüklendiği yolda tökezleten tek şey, oturduğu dairenin karşısındaki bir başka dairenin penceresinde gizlice izlediği kadın olacaktır. behçet tarafından izlendiğini bilen bu kadın elena?dır. elena, beyoğlu'nun kozmopolit güzelliğini oluşturan eşsiz parçalardan biridir. genç kadın, kendisi de eski bir fahişe olan babaannesi tarafından, üst düzey bürokratlara sunulan bir fahişedir. babaanne ile torun arasında, yaşadıkları toplumda gayrimüslim olmanın getirdiği dayanışmanın ötesinde, gizemli bir bağımlılık ilişkisi vardır.
gayrimüslimleri taraf olarak belirleyen ve günden güne coşan siyasi dalgaların ortasında, elena ile behçet arasındaki karşı konulmaz aşk, kendini savunmaya çalışmaktadır. iki genç, aşkın topraklarında 'aynı', yaşadıkları ülkenin topraklarında 'farklı' taraflardadırlar. behçet, militan bir kalemin günbegün koyulaşan renklerle çizdiği politik çizgide yürürken; attığı her adım onu, düşman uyruğundaki elena'dan, yani aşktan biraz daha uzaklaştırmaktadır. elena ise, babaannesinin ona biçtiği, çıkışı olmayan yazgının duvarlarını behçet'e duyduğu aşkla zorlarken, başka bir çıkışsız yazgının; sevgilisini teslim alan marjinal siyasetin duvarlarına çarpacaktır...
  1. yılmaz karakoyunlu'nun aynı adlı romanından uyarlama, başrollerinde murat yildirim, okan yalabik ve beren saat'in olduğu 2009 yapımı film.
    xama
  2. konu itibariyle etkileyici,oyuncu kadrosu sağlam gayet. küçük bir sıkıntı var ki film hiç olmamış.bir hikaye nasıl mahfedilir sorusunun cevabı.demek ki neymiş böyle dönemsel,malzemesi bol hikayeler insanı rezilde eder vezir de.
    mavi