• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (6.00)
güzel sanatların bir dalı olarak cinayet - thomas de quincey
on dokuzuncu yüzyıl batı edebiyatının en büyük ve en ihmal edilmiş yazarlarından biri olan thomas de quincey’nin bu üç parçalık uzun denemesi, en dehşet verici insani eylemlerden birine, ‘cinayete’, hiç beklenmedik bir gözle bakıyor: ince ince tasarlanmış, her ayrıntısı düşünülmüş sanatsal bir ürün olarak. bir tablo, şiir ya da beste gibi. ismet birkan’ın mükemmel çevirisinden okuyacağınız bu şaşırtıcı, yadırgatıcı, sürükleyici kitap, bir seri katilin kafasının içinden geçenler kadar, insan aklıyla dünya gerçekliğinin, şiddetle sanatsallığın birbirlerine karışıp nasıl allak bullak edici insani sorular sordurabildiği hakkında.
  1. uzun aralıklarla yazılmış üç bölümden oluşan ve ilk baskısını 1827'de yapmış bir kitap.

    satirik bir dille cinayetleri incelemiş de quincey. yer yer mizahi bir üslubu da var. hani olan olmuş, ölen ölmüş; bari işin estetiğine bakalım biraz dercesine yazılmış bir metin. farklı bir bakış açısı, ilginç bir yaklaşım; okumakta fayda var.

    kitaptan bir alıntı: "baylar, şu bir gerçektir ki, son iki yüzyılın her sivrilmiş filozofu ya öldürülmüş ya da öldürüleyazmıştır. o kadar ki, bir adam kendisine filozof diyorsa ve buna karşın hiç canına kastedilmemişse, kafasının bomboş olduğu konusunda içiniz rahat olabilir."