1. güzellik kavramı genel olarak genlere,yaşanılan coğrafyada bulunmayanai dayatılan modaya ve pazarlama/manipulasyon yetisine göre şekillenmektedir.

  1. genetik miras

  güzellik olgusu her ne kadar kişiden kişiye değişen estetik algısının bir yansıması da olsa kadın erkek ilişkileri içinde değerlendirildiğinde; bir erkeğin kadını çekici ve güzel bulması geçmişte genlerine yüklenen algılara (büyük kalça, büyük meme), yaşanılan dönemde moda olarak değerlendirilen güzellik kavramına ve coğrafyaya göre değişiklik göstermektedir.

  öncelikle genler konusunda yapılacak bir şey yok zaten tee ilk insandan bu yana kadar edindiğiniz hissiyata göre sonuçlandırılmış ve hala öğrenmeye devam etmektedir. ama sonuç olarak genlerinizle aktarılan içgüdüsel güzellik anlayışınız bu kadar.bu sebeple, büyük kalça doğurganlık büyük memelerse çocuklara bakabilme yetisi olarak algılanıyor.

  2. dayatılan moda anlayışı

  ikinci olarak dönemin dayatılan güzellik modası. yani o dönemde çekici bulunan ve kadınların tek bir tornadan çıkmış gibi olmak için kastığı güzellik. önceden bu durum balık etli olmak, siyah saçlı olmak beyaz tenli olmak vs iken günümüzde beklenilen özellikler; uzun boylu olmak, çok zayıf olmak, sarı saçlı renkli gözlü olmak, "bronz" olmak vs.

  çoğu erkek istediği kadar ben zayıf kadını çekici bulmuyorum desin, kadınlar yeni moda akımı bu olduğu ve en birinci olma, kabilenin kraliçesi olma hissiyatıyla bu forma girmeye çalışacak, girmeyenlerin kendini eksik hissetmesini sağlayacaktır.

  3. coğrafya

  üçüncü olarak, coğrafya. yani insanlar genelde kendi coğrrafyasında bulunmayan veya ender bulunan özelliklerden zevk alır; esmerliğiyle ön plana çıkan coğrafyalarda sarışın kadınların daha çok beğenilmesi gibi.

  4. pazarlama/ manipulasyon

  genel olarak bu üç kavrama göre şekillenen güzellik anlayışı, aslında bu sebeple sadece tek bir unsura göre şekillenemez. ama özellikle batı ağırlıkl bir düzen yaşadığımız değerlendirildiğinde, batı'nın ürünlerine göre, batı'nın filmleri ya da batı'nın reklamlarında oynayan kadınların beğenilme potansiyeline göre de şekillenebilecektir. bu da aslında bir dördüncü faktör olarak manipule ya da pazarlama unsuru olarak değerlendirilebilir. moda o şekilde belirlenir, o coğrafyadaki erkeklerin eğilimleri ona göre şekillenir gibi.

  ayrıca, çoğu uluslararası firma güzellik ürünleri pazarında, reklam yapacağı coğrafyadaki güzellik anlayışına göre manken, model vs kullanmaktadır.
 2. güzellik kavramının bilimsel olarak ele alınma ihtimalinde altın oran ve diğer hesaplamalar sonucunda etileyen tek faktör oluşum olacaktır. yani var oluştan itibaren sahip olduğu ögelerle bilimsel olan ölçüte uygunluk varsa güzellik olgusu içinde sayılıyorsun. diğer unsurlar daha çok psikolojik unsur gibi