1. türk ceza kanunu’nun 132’nci maddesinde düzenlenen suç.

  !---- spoiler ----!

  1) Kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlal eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu gizlilik ihlali haberleşme içeriklerinin kaydı suretiyle gerçekleşirse, verilecek ceza bir kat artırılır.
  2) Kişiler arasındaki haberleşme içeriklerini hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
  3) Kendisiyle yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın hukuka aykırı olarak alenen ifşa eden kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. İfşa edilen bu verilerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur.

  !---- spoiler ----!

  görüldüğü gibi bireylerin iletişimini güvence altına alan bir kanunumuz var. ama sadece kâğıt üstünde var. niye mi? çünkü kendi yaşadığım bir olaydan sonra bu kanunun gerçek hayatta hiçbir işlevinin olmadığını gördüm.

  öyle ki, whatsapp konuşmalarınız, whatsweb for whatsApp adlı, ve buna benzer birtakım yazılımlar sayesinde siz uyurken rahatlıkla hack’lenebilir ve alehinize şantaj yapılabilir. haberleşmenin gizliliği falan yoktur bu ülkede.