• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.20)
hable con ella - pedro almodovar
bir sinemada tesadüf eseri tanışan 2 erkek olan benigno ve marco, 2. bir tesadüf sonucu bir hastanede karşılaşacaktır. beningo burada çalışan bir sağlık görevlisi, kız arkadaşı lydia ise komada yatmakta olan birisidir. marco ise alicia isimli sevgilisi bir boğa yarışında ağır yara almış ona destek olmak için hastanede bulunmaktadır. hemen hemen aynı dramatik anları yaşayan marco ve benigno kısa sürede derin bir dostluk kurar. beningo, marco’ya komada yatan sevgilisiyle konuşmasını söyler. çaresizlik içinde bu yolu da deneyecek olan marco, içindeki mucize olabileceği inancını hiç kaybeden konuşmaya başlar.
  1. pedro almodovar'a çok sayıda ödül kazandıran, yönetmenin olgunluk döneminin ikinci* önemli filmi. türkçe'ye "konuş onunla" adıyla çevrilmiştir. todo sobre mi madre'de kadın ilişkileri üzerine eğilen almodovar bu filminde olağan dışı koşullarla bir araya gelmiş iki erkeğin dostluğunu ele alır kendi üslubunca.

    başı, sonu, müzikleri, arena sahneleriyle, kısacası her yönüyle estetik bir film.
  2. filmi izlerken etkilendiğim sahnelerden biri gözleri kapalı bir şekilde hisleriyle ordan oraya giden bir kadın ve ona yol açan kaygılı adamın olduğu dans sahnesiydi. dans koreografisi filme o kadar uygundu ki film için özel çekildiğini sanmıştım. pina bausch' a ait bir dans koreografisiymiş ve kendisi de o sahnede var. pina bausch'u ilk pedro almodovar'dan tanımış oldum. benim gibi sandalyelerin uçustuğu o dans sahnesinden etkilenenler varsa pina adlı belgeseli tavsiye ederim. pedro almodovar'ın bu filmindeki sanat içindeki sanat olayı çok hoşuma gitmişti.