• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.67)
hacı aga - sadık hidayet
sadık hidayet'i başyapıtı kör baykuş'ta ve diri gömülen'de kafka gibi modernlerin izinde gerçeküstü bir yazar olarak tanıdık; vejetaryenliğin yararları'nda vejetaryen olmakla kalmayan, bir yandan da bu konuyu inceleyip araştıran kimliğini gördük. "hacı aga"da ise gerçekçi bir taşlama yazarıyla karşılaşıyoruz. hidayet bu romanında 1940'lı yılların iran'ında sermaye çevrelerinin ve dini çıkarlarına alet etmekten çekinmeyen yüzsüz politikacıların ipliğini pazara çıkarıyor.hacı aga"nın kahramanları, "kuyruk sallayan", "sürekli vezirlik", "şeriatın rehberi" gibi anlamlara gelen "manidar" adlarıyla, bizim de yabancımız değil; tabii en başta "hacı aga". onları tanıyacaksınız... (idefix'ten alınmıştır)
  1. sadık hidayet'in her devrin adamlarını taşladığı romanı. bu arada hacı aga karakterini sanki biraz önce görmüş gibi hissedeceksiniz.

    "dünyada iki türlü insan vardır: çarpan, çarpılan. çarpılanlardan olmak istemiyorsan, başkalarını çarpmaya bak. fazla okumak lazım değil. insanı delirtir ve hayatın gerisinde bırakır. ama matematik dersinde dikkatli ol. dört işlemi bilmen yeter. para hesabını becerebilirsen kazıklanmazsın, anladın mı? hesap önemli. en kısa zamanda hayata atılman lazım. gazete okuyabiliyorsun ya, kâfi. ticaret öğrenmeli, insanlarla muhatap olmalısın. beni dinlersen eğer, bir ton kitap okuyacağına, git ayakkabının bağını işporta tahtasına koyup sat, daha iyi. yüzsüz olmaya çalış. unutulma sakın. elinden geldiğince ortalarda boy göster"