• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.48)
hacivat karagöz neden öldürüldü - ezel akay
karagöz ve hacivat inşaatta çalışan iki ameledir. her ikisinin de birbirlerini ve çevredekileri eğlendirme konusunda doğal bir yetenekleri vardır. insanlar tarafından ne kadar komik oldukları keşfedilince şehrin ileri gelenlerinin de katıldığı çeşitli toplantılara ve eğlencelere davet edilirler ve bir anda ünlü olurlar. bu şöhret onların düşüşlerinin de başlangıç noktası olur.olaylar 14. yy'da bursa şehrinde geçer. şehir, artık son dönemlerini yaşamakta olan bizans-hıristiyan imparatorluğu'nun elitleri ile yeni gelen göçebe ve islam topluluklarının beraber yaşadıkları bir yerdir. iktidar mücadeleleri ve şiddetin kıyasıya yaşandığı bir ortamda mizah da tehlikeli bir uğraştır aslında. böyle bir ortamda karagöz ve hacivat'ın her gösterisi izleyen seçkinler için bir tehdit unsuru haline geldikçe bu durum komedyenler için de yavaş yavaş bir tehlike haline dönüşür. karagöz ve hacivat'ın komedi anlayışları sadece söze dayalı değil, aynı zamanda görsel ve fiziksel unsurlar da taşımaktadır. konuşmaya başladıkları anda doğal yetenekleri ortaya çıkar ama sözlerini sakınmadıkları bu sınır tanımaz doğal yetenekleri, içerdiği hiciv ve alaydan dolayı insanlarda büyük bir rahatsızlık yaratır. onlar klasik anlamdaki kahramanlar değillerdir artık. ne etraflarındaki diğer ameleler tarafından, ne de kendilerini eğlencelerine davet eden seçkinler tarafından sevilirler.kahramanlarımız filmin tüm hikayesinin geçtiği birkaç aylık süre boyunca rastladıkları herkesle eğlenme fırsatı bulurlar. bu da onların trajik sonlarını hazırlar...
 1. bu kaçıncı izleyişim hatırlamıyorum. beylerin, paşaların, kadıların ve direnenlerin adı değişiyor yalnızca. hikaye hep aynı sanki.
  "mizah bir yumruktur, kimin suratında patlayacağı belli olmaz"
 2. ezel akaydan ezop masalı. masal dediysek o kadar da uzun boylu değil, misal kadı pervane hemen şuracıkta, yakınınızda halen gezinmekte. osmanlının ezel ebed sünni müslüman olduğunu pompalayan resmi tarihe tokat ... devletlu inayetlu hazretlere okkalı bir tokat ... tokat dediysek yanlış anlaşılmasın, neresinden baksan masal işte.
  mesut
 3. izlediğim en iyi türk filmlerinden. müzikleri , oyunculuk ve senaryo hepsi de türkiyedeki standartların üzerinde. o dönemin tarihini çok iyi yansıtıyor. diriliş gibi dizilerin yanında o döneme bakışı çok daha objektif. beyazıt öztürk de haluk bilginer'in yanında hiç sırıtmamış.
  duras
 4. türk sinemasında birşeyleri değiştirmeye en çok yaklaşan film. türk sinemasında yeni bir döneme işaret ediyordu bir zamanlar. keşke bu işaret ettiği şey çıkmaz bir sokak olmasaydı. (şimdilik).

  benim için hiç şüphesiz izlerken en eğlendiğim türk filmi. bir sanat eseri. çocuklarımın izlemesini istediğim nadir filmlerden.

  haklı bir eleştiri olarak müslümanlık biraz yavan anlatılıyor. birde orhan gazi biraz az olmuş, olmuşta az olmuş.
 5. ezel akay'in masalsi tarziyla tadina doyulmaz bir film. türk sinemasinin bir kaç gurur duyulacak işinden biridir. anlatimin güzelliği, kostümlerin orijinalliginden senaryodaki şahane konuşma diline, çeşitli göndermelere ( kaplumbağa terbiyecisi tablosu gibi), perdedeki golgelerde geçişlerle referans verilen bugünkü karagöz hacivat perdesine kadar sinmistir. sahane, mükemmel, essiz :) evet seviyorum iste var mi diyeceğin diyor zeki müren..bu filmde gören gözler için çok şey var kacirilmamasi gereken.hikayesine gelirsek mesajina eleştirisine gelirsek burada da şahane demek istiyorum. renkli eğlenceli sarkili türkülü gulduruklu yapisina aldanmayin , çok ciddi analizler ve gene çok ciddi doğru tarih bilgisi ve çok ciddi eleştiriler içermekte. o kadar iyi film ki kelimeler kifayetsiz kaldi , sizleri sifat içinde biraktigimin farkindayim ama izleyin,izletin,arsivleyin bu filmi.