• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (4.00)
Yazar steven levy
hackerlar - steven levy
steven levy bu klasikleşmiş kitabının 25. yıl baskısında, bilgisayar devriminin ilk hackerlarının, 1950'lerin sonundan 1980'lerin başına kadar geçen süreçte risk alan, kuralları çiğneyen ve dünyayı yeni ve radikal bir yöne doğru iten bu zeki ve eksantrik şahsiyetlerin izini sürüyor. bill gates, mark zuckerberg, richard stallman ve steve wozniak gibi ustalardan edindiği güncel bilgilerle zenginleşen "hackerlar" kitabı bize ellili yılların bilgisayar araştırma laboratuvarlarından başlayıp, bugünün ilk ev tipi bilgisayarlarına kadar uzanan büyüleyici bir hikâye sunuyor.

levy, bilgisayar mühendisliği sorunlarına zekice ve alışılmışın dışında çözümler geliştiren bu hayal gücü kuvvetli ve üstün zekâlıların profilini çıkarıyor. günümüzde de varlığı hâlâ süregelen ve hackerların ahlâk sistemi olarak bilinen ortak değerleri paylaşıyorlar. "hackerlar" hantal, kartlı bilgisayarlara erişebilmek için türlü numaralar çeken mit öğrencilerinden, altair ve apple ii bilgisayarlarını yaratan kendi başına yap (do-it-yourself) kültürüne kadar uzanan, günümüz dijital dünyası üzerinde parlak bir iz bırakan yakın tarihin çığır açıcı dönemini inceliyor.
(tanıtım bülteninden)
 1. "bilgisayar devriminin kahramanları" alt başlığı ile yayınlanan steven levy kitabı.

  "gerçek hacker'lar kimdir?" sorusunun cevabını arayanların ve hacker'larla cracker'lar arasındaki farkları bilmek isteyenlerin okumasını tavsiye ettiğim kitap.

  keşke herkes okusu da her önüne gelen kendine hacker payesini yapıştırmasa.

  konuyla daha çok ilgilenmek isteyenlerin aşağıdaki makaleyi de okumasını tavsiye ederim.

  http://www.belgeler.org/howto/hacker-howto/hacker-howto-whatis.html