• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.63)
hacksaw ridge - mel gibson
gerçek bir olaydan esinlenilmiş 2016 yapımı mel gibson filmi. film ikinci dünya savaşı'nda amerikalıların japonlarla giriştiği okinawa savaşına sıhhiyeci olarak katılan vicdani retçi desmond t. doss'un hikayesini anlatıyor. desmond doss inancı sebebiyle eline silah almayı reddederek savaşa katılmak istiyor. başta bu isteği üstleri ve asker arkadaşları tarafından aşağılansa da inatçılığı ile kendini orduya kabul ettiriyor ve tek bir kurşun dahi sıkmadan onur madalyası alan ilk amerikalı olarak tarihe geçiyor.
 1. mel gibson'un kan revan içinde geçen filmi. film özellikle ikinci yarıda hız kazanıyor ve sizi içine hapsediyor. kendimi resmen savaşın ortasında hissettim. görüntüler, çekimler, sesler, efektler gayet etkiliydi. imdb'de 8,6 puan almış. benim de puanım 7,8. unutmadan şunu de eklemeliyim, izlenecekse sinemada izlenmeli bu film. yoksa yazık edersiniz filme çünkü efektleri kaçırmamak lazım.
 2. senaryosunun kurgu değil gerçek olması açıkçası film boyu tüylerimi ürpetti. böyle bir insanın dünyanın herhangi bir yerinde var olmuş olması inanılmaz. inancını ve fikirlerini ölmek uğruna dahi göz ardı etmeyen, düşmanıyla karşı karşıya kaldığında, eline silah alıp tek kurşun sıkmayan bir adamın biyografisi.

  sürükleyicilik daha en başından başlayıp filmin sonuna nasıl geldiğinizi anlamadan sürüp gidiyor. izlemediyseniz durmayın.

  !---- spoiler ----!

  filmle ilgili küçük anekdotlar var. misal her savaş filminde olabileceği gibi filmi çeken tarafın milliyetçilik kaygısı güdüp objektif yansıtmaması gibi. buna japon askerlerin beyaz bayrak gösterip ardından el bombası fırlatma girişimi örnek gösterilebilir. ve de japon askerlerin bakışları o kadar insan dışı ki. bu kısmına da değinmek gerek. amerikan milliyetçiliği kokusu az da olsa alınıyor filmden. ama bu adamın kahramanlığının yanında devede kulak kalıyor.

  !---- spoiler ----!
 3. mel gibson'ın içinde yer aldığı yapımların birçoğunda (gallipoli*, air america*, braveheart*, the patriot*) milliyetçiliğin damardan verildiğini fark etmeyenler için hoş, fark edenler içinse yavan 2016 yapımı hollywood filmidir. gişesi berbat bir seviyede kalmış, ses ve film kurgusu dalında 2 oscar almıştır. mel gibson gibi bir adınız varsa, gerçek bir hikayeye sırtını dayamanız, 2 adet heykelcik ile ödüllendirilmeniz için gayet yeterli bir sebep oluyor işte gördüğünüz gibi.

  vicdani retçi* bir gencin (ki geldiği yer de virginia'dır, gayet milliyetçi olduklarını biliyorum. yamuluyorsam söyleyin, değiştireyim) vatani görev aşkıyla askere yazılması ve japonya'nın okinawa'sına giderek burada kahramanlıklar yapmasına yer veriliyor. vicdani retçi olan bir insanın "japonya'da ne yapıyorum ben?" dememesine çok takılmıştım ben ama sonra unuttum filmi izlerken. çünkü filmin asıl amacı şu: "birazdan nasıl fedakârlıklar, nasıl kahramanlıklar izleyeceksiniz; aklınız duracak. mantıklı düşünmeyi bırakın ve mendillerinizi hazır edin." şu film gerçek bir hikayeyi anlatmasa ve yazılı senaryo halinden başka bir kaynaktan beslenmese, izlemezdim ama 2. dünya savaşı'nın pasifik cephesi ile ilgili hemen hemen hiçbir şey bilmediğim için merak edip izledim. izlemez olaydım.

  ne imdb puanı ne kazandığı haksız oscar heykelcikleri; ne mel gibson'ın milliyetçilik ve militarizmden beslenen bir insan olması ne de andrew garfield'ın en iyi oyunculuk performanslarından birini canlandırması sizi bu filmi izlemek için heyecanlandırsın. 2. dünya savaşı ile ilgili bilmedikleriniz çoksa ve pasifik cephesi ile ilgili biraz bilgi açlığı çekiyorsanız izleyin. bunun dışındaki bütün nedenleriniz sizi filmden uzaklaştıracaktır.

  peşin notlar:
  1- amerika, okinawa'daki bu tepede savaştıktan 3-4 ay sonra hiroşima ve nagazaki'ye atom bombası atmıştır. filmde bununla ilgili hiçbir şey yok tabii.
  2- filmde japonların savaşta güya "insanlık dışı" davranmaları hem kamikazelerinden başka birliklerinin kalmamasından hem de topraklarını savunmak için her yolu mübah görmelerinden ileri gelmektedir. tanıdık geldi mi?
  3- madem ki desmond doss bu kadar ünlü ve üzerine film çekilebilecek kadar kahramanlık mertebesine ulaşmış birisi, e biz neden halâ sandıkçı şükrü gibi halk kahramanlarının hikayesini sinemaya taşıyamıyoruz? insan üzülüyor

  spoiler uyarısı da koyacaktım ama koymayayım. aksiyon seven izleyiciler izlesin sadece.
 4. mükemmel savaş sahnelerine ev sahipliği yapmış, savaş sahnelerinin görselliği sayesinde kendinizi o atmosferde hissedebileceğiniz bir mel gibson filmi.
  dewe