• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.63)
hacksaw ridge - mel gibson
gerçek bir olaydan esinlenilmiş 2016 yapımı mel gibson filmi. film ikinci dünya savaşı'nda amerikalıların japonlarla giriştiği okinawa savaşına sıhhiyeci olarak katılan vicdani retçi desmond t. doss'un hikayesini anlatıyor. desmond doss inancı sebebiyle eline silah almayı reddederek savaşa katılmak istiyor. başta bu isteği üstleri ve asker arkadaşları tarafından aşağılansa da inatçılığı ile kendini orduya kabul ettiriyor ve tek bir kurşun dahi sıkmadan onur madalyası alan ilk amerikalı olarak tarihe geçiyor.
 1. mel gibson'un kan revan içinde geçen filmi. film özellikle ikinci yarıda hız kazanıyor ve sizi içine hapsediyor. kendimi resmen savaşın ortasında hissettim. görüntüler, çekimler, sesler, efektler gayet etkiliydi. imdb'de 8,6 puan almış. benim de puanım 7,8. unutmadan şunu de eklemeliyim, izlenecekse sinemada izlenmeli bu film. yoksa yazık edersiniz filme çünkü efektleri kaçırmamak lazım.
 2. senaryosunun kurgu değil gerçek olması açıkçası film boyu tüylerimi ürpetti. böyle bir insanın dünyanın herhangi bir yerinde var olmuş olması inanılmaz. inancını ve fikirlerini ölmek uğruna dahi göz ardı etmeyen, düşmanıyla karşı karşıya kaldığında, eline silah alıp tek kurşun sıkmayan bir adamın biyografisi.

  sürükleyicilik daha en başından başlayıp filmin sonuna nasıl geldiğinizi anlamadan sürüp gidiyor. izlemediyseniz durmayın.

  !---- spoiler ----!

  filmle ilgili küçük anekdotlar var. misal her savaş filminde olabileceği gibi filmi çeken tarafın milliyetçilik kaygısı güdüp objektif yansıtmaması gibi. buna japon askerlerin beyaz bayrak gösterip ardından el bombası fırlatma girişimi örnek gösterilebilir. ve de japon askerlerin bakışları o kadar insan dışı ki. bu kısmına da değinmek gerek. amerikan milliyetçiliği kokusu az da olsa alınıyor filmden. ama bu adamın kahramanlığının yanında devede kulak kalıyor.

  !---- spoiler ----!
 3. mükemmel savaş sahnelerine ev sahipliği yapmış, savaş sahnelerinin görselliği sayesinde kendinizi o atmosferde hissedebileceğiniz bir mel gibson filmi.
  dewe