1. yunan mitolojisinde diğerlerine nazaran bir nebze de olsun "delikanlı tanrıdır" diye bileceğim adamdır bu hades.
  şimdi efendim hades'in icraatlarından çok özel hayatına temas ederekten, yunan mitolojisinde şöyle bir gezdirmek istedim sizi.

  hades'in büyükbabası uranus babannesi gaiadır. gerçi yunan mitolojisinde tanrıların genelde anneanneleri de babanneleri de aynı hatunlardır zira yunan tanrılarında ana, bacı, kız evlat ayrımı pek yoktur. geçene döşerler.
  efendim bu gaia ilen uranus'un kardeş evliliklerinden acayip acayip bebeler doğar, age of mythology deki gibi tek gözlü eli tokmaklı başı boynuzlu kyklops mu ararsın taş atanı mı arasın çamura batanını mı arasın. uranüs bu türden veletleri görünce korkar; "sokarım lan bu işe böyle evlet mı olur" deyu, hepsini toprağın altına gömer, bu arada gaia 12 titan doğurur. bu 12 titan evlatlarının hepsine yavşak babanızı öldürün, kardeşlerinizin öcünü alın der. ancak hiç biri bu işe korkudan yanaşmaz.
  bu titanlar arasında sadece en küçükleri olan kronos bu işe meyleder, annesi gaianın tembihiyle birlikte verdiği orak ilen gider babasının en bir uykudaki anında çükünü keser, böylece uranus erkekliğini kaybettiğinden mütevellit iktidarından da olur. yerine bu kronos geçer. bundan sonra kronos efendi de varır baba geleneğini devam ettirerekten gaia'dan olma kız kardeşi rhea ile evlenir.
  bundan kelli yunan mitinde gaia - uranus döneminden sonra, kronos - rhea dönemi başlar. kronos rhea evliliğinden bir çok çocuk dünyaya gelir, demeter, hades , hera, hestia, poseidon ve en küçükleri zeus . (gerçi bu kronos yavşağının bir çok bebesi var mesela bir kheiron bunlardan birisi ama rhea'dan olmadığı içün saymıyoruz.)
  şimdi bu kronos babasına yaptığını bildiği için aynısı benim de başıma gelmesin deyu zaten anası gaianın da ahını almış lanetlenmiş olmasından mütevellittir ki doğan tüm çocuklarını önce bir kucaklayıp sonra bir bir yutar. kronos - krono - zaman, "zaman her şeyi yok eder" rhea ne yapsın, o zaman doğum kontrol yok bir şey yok. ha bire sıpalıyo, ışığı gören çıkıyo, çıktığıylan babası tarafından yutuluyo. rhea en hamile kaldığı bir dönem de baktı ki olmayacak bu kronos bu bebeği yiyecek gider annesi gaia'ya yalvarır. bir yol göster der. gaia da; "çocuğu git şurda doğur, kronos gelince çocuk yerine bir kayayı beze sar onu ver" der. o da öyle yapar, kronos gelir taşı yutar bebe diye. bu arada gaia bebeği bir adada himayesine alır orda besler büyütür ve bil bakalım bu bebek kim olu verir? zeus.
  sonra zeus kendisini tanımayan babasına büyünce bir şey içirir kronos tüm yediği evlatlarını geri kusar, diğer kardeşlerle birlikte zeus babasını yenerekten tartaros denilen bir mekanda sonsuza değin mahkum eder.
  sonrasında bu 6 kardeşin her birinin farklı farklı hikayesi başlar. bizi ilgilendiren tarafı tabi ki şimdilik hades.
  bu altı kardeş her biri bir yerleri paylaşır ne bileyim poseidon, denizleri hades yeraltını, zeus olimpos'u falan.
  zeus yine ata geleneğini devam ettirerekten kız kardeşi demeter e kayar. gerçi zeus hareket edebilen her şeye insan, hayvan, yarı tanrı, börtü böcük peri dinlemeden kayan bir adamdır. zeus'un hikayesine şimdilik girmeyeceğiz.
  neyse; demeter'le zeus birlikteliğinden persephone adında taş gibi bir hatun dünyaya gelir, sonra bu sevimsiz hades bu hatunu kaçırarak götürür, yeraltına.
  persephone'nin babası yarım ağızla da olsa; "lan bırak kızı" diye kızına sahip çıkmaya çalışır. hades oralı olmaz. fakat kız anası demeter in ana yüreciği dayanmaz tabi. deli divane olur, kızını ara durur, hatta hiç kimsenin inmeye cesaret edemediği yeraltına bile inmeyi göze alır, bu bereket ve toprak tanrısı demeter. iner de, en sonunda kızı bulur, fakat kız annesi ile gelmeyi istemez. çünkü hades kıza kendisine esir edecek kendinden kopmamasını sağlayacak bir şeyler içirmiştir. istemez sonuçta kız bir nev i tecavüzcüsüne aşık olma bir nevi stockholm sendromu anlayacağınız. demeter hadese kızı ver yoksa toprağın bereketini kaçırırım, kuraklık açlık olur falan dese de hadesi dinletememekle birlikte yine de 6 ay kız benimle birlikte yer üstünden 6 ay seninle birlikte yeraltında kalsın deyu anlaşırlar. mazbur ev kızı persephone de itiraz etmeden kabul eder. mutlu mesut yaşar giderleeer.
  şimdi bu hikayeden benim entrynin başında dediğim gibi hades i delikanlı bulmam, diğer ahlaksız yunan tanrıları gibi kız kardeşiyle, anasıyla, kızıyla evlenmek yerine yeğenini kaçırıp evlenmesindendir. her ne kadar, bu hikaye de doğu illerinde amcasının tecavüzüne uğramış, erkek hegemonyasındaki kızları akla getirse bile, yine diğerlerine göre bir ölçü haysiyetli adammış mirim hades. işte lafı o yüzden bu kadar uzattımdı.
 2. yunan mitolojisinde olimposlular arasında egosu en az olan tanrıdır. zeus, poseidon ve hades güç paylaşımı yaparken bu abimize yeraltı çıkmış. egosunun az olması da yeraltıyla ilgili olabilir. neyse. üç kardeş arasında yapılan bu paylaşım sonucu hades inmiş yeraltında. bundan sonra da çok az çıkmış zaten yeryüzüne. bu nadir anlardan biri de persephone ablamızı yer altına kaçırmasıdır. soğuk ve duygusuz karakterinin altından böyle aşk adamının çıkması doğal olarak herkesi şaşırtmış. hades'in oyunu işte tam burda başlıyor. yeraltı öyle bir yerki burdan bir şey yiyen bir daha yeryüzüne çıkamıyor. persephone de artık açlıktan mı bilemiyorum bir nar bulup hemen oracıkta hiç edivermiş.
  hades'in yeryüzüne çıkmasında bir başka etken ise hayırsız kardeşi poseidon'un,hades'i utandırmak için yeryüzünü yarıp ölüler ülkesini cümle aleme göstermesidir. bunun üzerine hades kardeşine çok kızar ve ölüler ülkesinden topladığı yetmişbin adamla atlantis denizini kurutur. bu abimizin üç başlı bir köpeği vardırki düşman başına. bu adama hayran olmamak imkansız. yani elinde o kadar güç var zenginlik var ha bide tanrı ama yine de mütevazıdır kendileri. çok ders almamız gerekiyor bu abimizden çok.
 3. god of war 3've remastered'ın bosslarından birisidir.oyunu en zorda açtığınızda bayağı uğraştırır.